Gündem

Seneler Önce ‘Çürük’ Raporu Verilen Hastane 70 Kişiye Mezar Oldu

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde İskenderun Devlet Hastanesi yıkıldı ve 70 kişi hastane enkazında hayatını kaybetti. Yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi için 2012 yılında “Depreme dayanıksız” olduğu tespit edildiği ortaya çıktı. Bilirkişilerin ‘çürük’ raporu hala hastanenin internet sitesinde halen duruyor.

İskenderun Devlet Hastanesi depremde ağır hasar gördü, A Blok tamamen yıkıldı. Aralarında sağlık çalışanları ve hastaların da olduğu 70 kişi yerle bir olan hastane binasında hayatını kaybetti.

İskenderun merkezde 1968 yılında açılan hastane önce SSK hastanesi olarak hizmet verdi. 1992’de kapasitesi arttırıldı, 2005’te ise adı İskenderun Körfez Devlet Hastanesi diye değiştirildi.

Yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi A blokunun depreme dayanıksız olduğu ve yıkılabileceği yönünde bir bilirkişi raporunun 2012’de düzenlendiği ortaya çıktı.

Hastanenin resmi internet sitesindeki tanıtım sunumunda A Blok için 2012 yılında ‘deprem dayanıklılık testi raporu olumsuz gelmiştir’ bilgisine yer verildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay İskenderun Temsilci Yardımcısı Levent Çeliktürk, İskenderun Devlet Hastanesi’nin depreme dayanıksız olduğuna dair raporu bizzat kendisinin verdiğini açıkladı.

Çeliktürk, “İskenderun Devlet Hastanesi için 10 yıl önceki yıkılır raporunu ben verdim. Yıkılması gerektiğine dair raporunu verdim. Bina performans analizini ben yaptım. Yüzde yüz yıkılabilir raporuydu” dedi.

İskenderun Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanları, hastalar ve hasta yakınları enkaz altında kaldılar. 70 kişi buradaki yıkımda can verdi. (Kaynak: İnternet Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat