Gündem

Memur Zammında Gözler Perşembe Gününde: Hakem Kurulu Üçüncü Kez Toplandı

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde maaş zammıyla ilgili gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun vereceği kararda olacak. Hakem Kurul’u, memur ve memur emeklileriyle ilgili zam oranını görüşmek üzere üçüncü defa toplandı. Maaş zammı kararının en geç 31 Ağustos Perşembe gününe kadar açıklanması bekleniyor.

1 Ağustos’ta başlayıp 22 Ağustos’ta tamamlanan müzakere sürecinde, hükümetin son teklifi 2024 için toplam yüzde 25, 2025 için ise toplam yüzde 11 idi. 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talebinde bulunan Memur-Sen bu teklifi reddetmişti.

“11 hizmet kolunda mutabakat sağlandı”

Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen müzakerelerden sonra, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında anlaşma sağlayamazken, 11 hizmet kolunun tamamında Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında mutabakat sağlandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında sona eren görüşmelerin ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesinin tamamlandığını belirterek, şu açıklamayı kaydetti; “Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı.”

Toplu Sözleşmede, 11 hizmet kolunda ilave kazanımlardan oluşan 128 yeni ve revize maddenin bulunduğunun altını çizen Yalçın, sözlerine şöyle devam etti; “291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası toplu sözleşmemizin sonucu. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz, geceli gündüzlü çalışıyoruz, şu an saat gecenin 4’üne yaklaşmakta ve ancak içeriden çıkabildik ve imzalar ancak atılabildi. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak.”

“Çözüm üretmek için olağanüstü gayret gösterdik”

Kamu Toplu sözleşmede birçok unvandaki çalışanların gözetildiği başlıkların yer aldığını ifade den Yalçın, konuşmasına şöyle devam etti; “3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz.”

Söz konusu görüşmede, 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak olan zam oranında anlaşma sağlanamazken, 11 hizmet kolunun tamamında uzlaşmaya varıldı. Sürenin sona ermesiyle Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girdi.

“Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üçüncü defa toplandı”

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur ve memur emeklileriyle ilgili zam oranını görüşmek üzere bugün üçüncü kez toplandı. Toplantıya kamu işveren heyeti ve sendika temsilcileri de katıldı. Toplantıda, Kamu İşveren Heyeti ile sendikaların görüşleri dinleniyor.

“Kurul kararını 31 Ağustos’a kadar verecek”

Memur ve memur emeklisini ilgilendiren maaş zammıyla ilgili gözler şimdi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun vereceği kararda olacak. Böylece 31 Ağustos’ta memur ve memur emeklisinin zam oranları belli olacak. 11 üyeden oluşan kurul oy çokluğuyla karar alıyor. Kurulun kararı kesin olacak, itiraz edilemeyecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yürütülen 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından, Bakanlık bahçesine giderek toplantıyı takip eden basın mensuplarına teşekkür etti. Kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imza attıklarını belirten Bakan Işıkhan, kararın tüm kamu görevlilerine, ailelerine ve emeklilerine hayırlı olmasını diledi. Bakan Işıkhan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik” diye konuştu. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu