Gündem

Hakaret Edip Tehdit Ettiği Doktora 6 Bin Lira Tazminat Ödeyecek

Kahramanmaraş’ta, gittiği aile sağlığı merkezinde doktor Lütfi Tiyekli’ye hakaret edip, ardından SABİM’i arayarak, tehditlerde bulunmasından ötürü para cezasına çarptırılan Ömer Özbiner’e açılan tazminat davasında bu defa 6 bin lira ceza kesildi.

Yaşanan olay, 26 Ekim 2020’de Doğukent Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşanmıştı. COVID-19 testi pozitif çıkan bir hastayla temaslı olmasından ötürü karantinaya girmesi gereken Ömer Özbiner, rapor almak amacıyla merkezde görev yapan doktor Lütfi Tiyekli’ye başvurdu. Tiyekli, karantinada olması gerektiğinden dolayı Özbiner’e evine gitmesi konusunda uyarılarda bulundu. Ömer Özbiner’in, Tiyekli’ye hakaret edip aile sağlığı merkezinden ayrıldığı iddia edildi.

Özbiner, olayın ardından şikayet etme amacıyla Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) hattı olan Alo 184’ü arayıp, “Bu adamı dövsem haklı mıyım, haksız mıyım? Sonra doktorları neden dövüyorlar? Doktor dayak yemeyi hak ediyor, gırtlaklamamak için kendimi zor tutuyorum. Doktora bir şey yapmamak için dışarıya çıktım” şeklinde kendini ifade etti. SABİM yetkililerinin verdikleri bilgi üzerine Dr. Lütfi Tiyekli, Ömer Özbiner hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu.

İtirazın ardından cezası 2’ye katlandı

Yürütülen soruşturmanın neticesinde Ömer Özbiner hakkında ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarının ihlali üzerine Kahramanmaraş 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

‘Basit yargılama usulü’ çerçevesinde duruşma yapılmadan 28 Ağustos 2021’de görülen davada Özbiner, mahkemeye sunmuş olduğu yazılı savunmasında iddiaları kabul etmedi.

Doktoru şikayet etme amacıyla SABİM’i aradığını söyleyen Özbiner, “Konuşmamda televizyonda izlediğim vatandaş ve doktor kavgalarını başıma gelince anladım ki; vatandaşın haklı olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.

Mahkeme tarafından, Özbiner’e ‘hakaret’ suçunun ihlalinden dolayı 7 bin 300, ‘tehdit’ suçundan ise 3 bin 600 olmakla beraber toplam 10 bin 900 lira adli para cezasına çarptırıldı, daha sonra ise hem ‘basit yargılama usulü’ hem de cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisi incelenince ceza 6 bin 800 liraya indirildi.

Ömer Özbiner’in karara itiraz etmesiyle birlikte 21 Mart 2022 tarihinde tekrardan duruşma yapıldı. Çıkarıldığı mahkeme tarafından bu sefer Özbiner’e ‘hakaret’ suçunun ihlalinden ötürü 9 bin 100 lira, ‘tehdit’ suçundan ise 4 bin 500 lira olmak üzere toplam 13 bin 600 lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, ‘basit yargılama usulü’ çerçevesinde verilen 4’e 1’lik indirimi de bu defa uygulamadı.

Dr. Tiyekli tazminat davası açtı

Dr. Lütfi Tiyekli bu karardan sonra Ömer Özbiner’in tehdit ve hakaret ettiğini söyleyerek kendisinin kişilik haklarına saldırdığını öne sürdü. Kahramanmaraş 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 21 Aralık tarihinde görülen karar duruşmasında Ömer Özbiner, davanın reddedilmesi isteminde bulunarak, “Yapmadığım bir fiilden dolayı ceza alıyorum. Bir emsalden dolayı buralara geldim. Ben asgari ücretle çalışan bir insanım. Ben hala taksitli olarak ödeme yapmaktayım. Ödeme yapmakta güçlük çekiyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşma sonunda mahkeme tarafından, Ömer Özbiner’in, Dr. Lütfi Tiyekli’ye 6 bin lira manevi tazminat ödemesi kararı çıktı.

‘Ceza caydırıcı olmadığı için tazminat davası açtım’

Karar hakkında ifadelerini paylaşan Dr. Lütfi Tiyekli, tazminat davasını da diğer sağlık personellerine örnek olması için açtığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Benim yaşadığım olayda vatandaş aile sağlığı merkezine gelmemesi gerekiyordu, evde karantinada olması gerekiyordu. Bu konuda uyardığımız için kişi 184 SABİM hattına benim hakkımda tehditkar beyanlarda bulunmuştu. Bunun üzerine biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk, ceza davası açıldı. Kişiye ceza verildi, hatta kişi cezaya itiraz etti, aldığı ceza bu sefer katlandı. 

Bu cezanın yeterli ve caydırıcı olmadığını düşündüğümüz için kişiye bir de tazminat davası açtık. Çünkü bu yaptığı hakaretler ve tehditler bizim kişilik haklarımıza saldırıdır, bunun da bir karşılığı olmalıdır. Eğer kanunlar buna yeteri kadar ceza vermiyorsa bu cezayı bizim kendimiz sağlamamız gerekiyor. 

Mahkeme bizi haklı gördü tehdidin ve hakaretin kişilik haklarımıza saldırı olduğunu kabul etti ve tazminat ödenmesine hükmetti. Bu şekilde biz topluma şu mesajı vermeye çalışıyoruz, siz bir hekimi hakaret ve tehdit ettiğinizde bunun mutlaka bir karşılığı vardır. Ceza davaları açılacaktır, hekimlerimiz de size tazminat davası açacaktır. Kanunlar yetersiz kalsa bile biz bunun da sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.” (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat