Gündem

Güney Kıbrıs’ta ‘FİP Salgını’ Alarmı

FİP (Feline infektiyöz peritonit) hastalığı kediler arasında ölümcül sonuçlara neden olan bir virüs türü. ‘Kedilerin adası’ olarak adlandırılan Güney Kıbrıs’ta ocak ayından bu yana 300 bin kedi FİP  nedeniyle hayatını kaybetti. Uzmanlar salgının başka bölgelere yayılmasından endişe ederken, son aylarda hastalığın Türkiye, İsrail ve Lübnan’da da görüldüğü belirtiliyor.

Güney Kıbrıs’ta FİP alarmı verildi. Son 7 ayda 300 bin kedi FİP hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Hastalık kedilerde ateş, karında su toplaması, arka ayakların tutmaması, iştah kaybı, su içmeme gibi bazı semptomlarla kendini gösteriyor. Son aylarda da Güney Kıbrıs’ın yanı sıra hastalığın Türkiye, İsrail ve Lübnan’a da yayıldığı belirtiliyor.

Veteriner Hekim Tamer Dodurka, Güney Kıbrıs’ta FİP endemisi yaşandığını ifade etti. Hastalığın yayılmasında çevresel faktörlere dikkat çekti.

FİP hastalığını NTV’ye değerlendiren Veteriner Hekim Dodurka, “Karaciğere, bağırsaklara, karın boşluğuna yayılabiliyor. Bildiğimiz Corona virüsün kedi bünyesinde mutasyon geçirerek FİP’e dönüşmüş hali. Yabancı madde gibi algılayıp aşırı bağışıklık göstererek vücudun kendine zarar vermesi seklinde özetlenebilir. Şöyle ki bu oluşan aşırı reaksiyon aşırı sitokin salgılanması, aşırı iltihap yayılıp damar iltihapları yapar. Damarın da bütünlüğü bozulduğu için karın boşluğuna kanı atabilir. Karında şişlik göğüste sıvı birikimi nedeniyle solunum zorluğu gibi ishal, yüksek ateş, güçten düşme. Neticede tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bir hastalık.” diye konuştu.

Kıbrıs’ta çok kedinin yaşadığını vurgulayan Dodurka, “Kıbrıs biliyorsunuz çok kedi yaşayan, serbest yaşayan bir ada. Dolayısıyla bu rakam cok şaşırtıcı değil. Yani orada bir endemi var. Bir FİP endemisi var. Endeminin pandemiden farkı genellikle belli alanda sınırlı kalmasıdır. Pandemi olsaydı yayılırdı. FİP’i oluşturan mutasyonsuz hali her ülkede var. Bazı ülkelerde yüzde 90’lardan bahsediliyor. Bu FİP’in oluşması daha düşük. Mutasyon geçmiyor diye yüzde 5’e kadar yaygın asla pandemi değil. Kıbrıs’ta bu kadar kedinin ölmesi bir endemiyi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Veteriner Hekim Tamer Dodurka, şimdiden önlemlerin alınması gerektiği uyarısında bulunarak şu değerlendirmelerde bulundu; “Tekrar FİP’in yayılması için bazı faktörler gerekiyor. Çok sayıda virüsün oluşması, etkili olması. Kedilerin dirençlerinin düşük olması bu hastalığa karşı. Çok kedili evler olması gibi çevresel faktörler de giriyor. Sadece eşyalarla bulaşacak diye bir şey yok ama tabi ki her zaman viral hastalıklarda bizim riski azaltmamız çok önemli. Belki Türkiye’de yeterince yapmadığımız bir şeydi bu ama İngiltere yeterince hassas şimdiden risk analizi yapıp tedbirlere başvurduklarını tahmin ediyorum.” (Kaynak: NTV Haber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu