Gündem

Uzmanından Uyarı: Güneş Kremi Kullanmamak Cilt Kanserine Neden Olabilir

Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, cilt kanserine yakalanmamak için mutlaka güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerektiğini vurgulayarak, “Güneş kremini bir defa sürüp saatlerce koruma sağlaması beklenmemeli, 3-4 saatte bir tekrar tekrar kullanılmalı.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Kartal, açıklamasında, sadece yaz aylarında değil 4 mevsim boyunca güneş kremi kullanılması gerektiğini, özellikle sıcaklık rekorunun kırıldığı bugünlerde cilt kanserine yakalanmamak için mutlaka koruyucu kremlerin kullanılmasının altını çizerek, çocukların fiziksel koruyucu içeren, yetişkinlerinde kimyasal koruyuculuk oranı yüksek kremleri tercih etmesi gerektiğini söyledi.

Güneş kremi seçerken üzerindeki güneşe karşı koruyuculuk faktörüne (SPF) bakılarak tercih yapılması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Kartal, “Güneş kreminin fiyatından çok koruma faktörüne dikkat edilmeli. Yüksek fiyatlı olanlar her zaman tam korumayı sağlamayabilir. 12 faktör düşük koruma, 12-30 arası orta koruma, 30-50 faktör üzeri olanlar ise yüksek koruma olarak kabul ediliyor. Kremlerin koruyuculuk oranı genellikle 30-50 faktör aralığında olmalı.” dedi.

“Güneş kremi mutlaka dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmeli”

Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, güneş kreminin aralıklarla gün içinde birkaç defa kullanılması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Güneşin cilt için dost değil düşman olduğu kabul edilmeli. Güneş kremini bir defa sürüp saatlerce koruma sağlaması beklenmemeli, 3-4 saatte bir tekrar tekrar kullanılmalı. Güneş kremi mutlaka dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmeli. Ayrıca kreme güvenip uzun süre güneş altında kalmamak gerekiyor çünkü bazı durumlarda güneş koruyucu kullanmak da yetmiyor. 10.00-14.00 saatlerinde güneş ışınları deriye dik geldiği için güneş ışınlarından sakınılmalı.”

Tatil dönüşü güneş yanığı şikayetiyle başvuranların sayısının arttığına dikkati çeken Kartal, “Bronz görüntü ciltte hoş durabilir ama bunun direkt olarak güneşten sağlanması oldukça sakıncalı. Bronz görüntü elde etmek istenirken cilt kanserine ya da güneşle alevlenen hastalıklara sebebiyet verilebilir.” diye konuştu. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu