Gündem

Ekonomide Yeni Yol Haritası Belli Oluyor: Gözler Yarın Açıklanacak OVP’de

Türkiye ekonomisi hakkındaki hedef ve politikaları içeriğinde barındırdığı Orta Vadeli Program (OVP) yarın açıklanacak. Ekonomide gözler yarın açıklanacak Orta Vadeli Program’a yöneldi. Söz konusu program ile üç yıllık makro hedefler paylaşılacak, yapısal reform adımları açıklanacak. Enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarı hakkındaki atılacak adımların ipuçlarının da OVP’de yer alması bekleniyor.

OVP’nin gündeminde enflasyon var”

OVP,  para politikası, maliye politikası ve yapısal reformlardan oluşan 3 ana başlıkta ele alınacak. Enflasyonla mücadelede izlenecek yol haritasına dair ipuçları yer alacak. Vergi reformu da yine programda olması beklenen konular arasında yerini alıyor. Bahse konu programda büyümeye ilişkin detaylı göstergeler ele alınacak, ihracat ve istihdama dair görüşler aktarılacak. Kamuda tasarruf ve verimlilik süreci hakkındaki detayların da yer alacağı düşünülüyor.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu; “Ana başlık Orta Vadeli Program’da enflasyonla mücadele olacak. Dolayısıyla para politikası kanadında uygun olarak maliye politikası kanadında da enflasyonla mücadelede adım gelecek mi onu takip edeceğiz. Bütçe açığını daraltma sürecinde kamu harcamalarında bundan sonra ne gibi azaltıcı önlemler alınacak bu takip ediliyor olacak. Bir diğer beklenti şu olacak; Verginin daha tabana yayıldığı bir sürecin olduğu bu politikaların uygulanacağına ilişkin kısmi de olsa Orta Vadeli Plan’dan beklenti var.” (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu