Sendika

Genç Sağlık Sendikası Diyarbakır Şubesi’nden Banka Promosyonu Açıklaması: “Haklarımızı Savunacağız Art Niyetlerin Önüne Geçeceğiz”

Genç Sağlık Sendikası Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasında, yapılacak olan promosyon ihalesi için bir araştırma komisyonunun kurulması ve personelin hakkına zarar verebilecek perde arkası müdahalelere müsaade edilmeyecek şekilde önlemler alınması gerektiği ifade edildi.

Basın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“Diyarbakır Genç Sağlık Sendikası olarak faaliyetlerimize başladığımız’ bildirmek isteriz. Personellerin sorunlarını hızla tespit edip, çözüm yolları için gerekli tüm çabayı sarf edeceğiz.

“Enflasyon farkı göz ardı edildi”

Bugün burada; Bilindiği üzere Sağlık Müdürlüğümüzün Akbank ile yapmış olduğu promosyon anlaşması 31.12.2022 tarihinde sona erecektir.
Sona erecek olan banka promosyon anlaşması uyarınca 36 ay 3940 lira olmak üzere anlaşma sağlanılmış bu süreç içi. enflasyon farkı göz ardı edilerek anlaşmaya dahil edilmemiş böylelikle personelde hak kaybı yaratmıştır.
Sağlık müdürlüğü tarafından yapılacak olan yeni promosyon ihalesinin ilk oturumu 13 Eylül 2022 tarihinde yapılmış ve bankalar tarafından kabul edilemeyecek ölçüde komik rakamlar teklif edilmiştir.

Bu oturumda en yüksek teklif 26 500 TL olarak Akbank tarafından verilmiş, diğer bankalar ise oturumdan çekilmiştir. il Sağlık müdürlüğü komisyonu tarafından verilen teklif kabul görmemiş ihale süreci 2.oturuma kalmıştır. İI Sağlık müdürlüğü tarafından 2.oturum tarihi 26 Ekim 2022 tarihinde olmak üzere yeniden belirlenmiş olup bankalara davetiye çıkarılmıştır. Dikkate alınması gereken hususların başında Diyarbakır il Sağlık Müdürlüğü’nde 14.300 personel bulunduğu ve aylık banka girdisinin Ocak ayı itibarıyla ortalama 310 milyon TL küsurata ulaşacağı,

“Alt limit minimum 50.000 TL olmalıdır”

Son zamanlarda enflasyon hızla yükselmekte sağlık çalışanlarının aldığı promosyondaki tutarı değerini yitirmiştir. Yapılacak olan anlaşmada ihale şartnamesine bir alt limit belirlenmeli, bu alt limit minimum 50000 TL olacak şekilde, süre maksimum 36 ay olarak tutulmalı, tek seferde peşin olarak ödenmeli ve her yılsonunda oluşan enflasyon farkının geri ödenmesi şartı eklenmelidir.

Diyarbakır’daki kıymetli sağlık çalışanlarımız en yüksek tutarla, en iyi şartlar üzerinden promosyon anlaşmasına layıktır ve bu taleplerimiz ilimiz adına elzemdir.

Ayrıca dikkat çekmek istediğimiz bir hususta şudur ki aynı bankaların Harran üniversitesi promosyon ihale anlaşmasına çok daha az personel sayısına sahip olmasına rağmen çok daha yüksek rakamlar teklif etme.ir. Dikkatinizi çekmek isteriz ki Harran üniversitesinin 3000 kusur personeli bulunmakla ve anlaşılan promosyon ihale miktarı 37000 TL civarındadır.

Yapılacak olan promosyon ihalesi anlaşmasına bir araştırma komisyonu kurulmasıyla personelin hakkına zarar verebilecek perde arkasından müdahalelere müsaade edilmeyecek şekilde önlemler alınması hepimiz için büyük önem arz etmektedir. İhaleye katılacak bankaların müdürlüğümüze bağlı personel sayısını ve yüksek kredibilite oranını göz önünde bulundurmaları ayrıca önem arz etmektedir.
Bakanlığımızın da sürecin takipçisi olduğunu ve personelimizin hakkını savunacağını biliyoruz. Yapılacak olan anlaşmada yapılacak bir haksızlığa bakanlığımın müsaade etmeyecektir.

Nitekim dün olduğu gibi bugün ve yarın yine personelin yanında olacağız. Haklarımızı savunacağız art niyetlerin önüne geçeceğiz. Milletimize sağlık hizmetlerini sunmak için tüm faaliyetlerini özveri ile sürdüren her personelimize yapılacak olan banka promosyon anlaşmasıyla ödenecek miktarı Türkiye’de rekor olmasını ve de hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat