Sendika

Genç Sağlık Sendikası ASM Grup Elemanları Soruyor: “Mali ve Özlük Haklarımız Kimden?”

Genç Sağlık Sendikası Aile Sağlığı Merkezi Grup Elemanları çözülmesini bekledikleri mali ve özlük hakları hakkında sorularını yöneltti.

“İşe giriş ve işten çıkış, kurum içerisinde görevlendirme, maaşlar gibi bir çok alanda hekimlerimize bağlı “Grup elemanı” sıfatıyla çalışan sağlıkçılar birden fazla mahkeme kararıyla işten çıkışlarında kıdem tazminatlarını Sağlık Bakanlığından almaktadır, durum böyle olduğunda sormadan edemiyoruz;
Aile sağlığı merkezleri kamu binasıysa, kurumda çalışan herkes Sağlıkçı diplomasına sahipse ve Kamu hizmeti veriyorsa ve verilen Sağlık hizmeti herhangi biri tarafından verilemiyorsa ve İşe girişlerde mesleki bilgi ve donanım isteniyorsa… buna rağmen Sağlıkçı sıfatıyla çalışamıyor, hak ettiği maaşı alamıyor, pandemide kuruma gelen aşı ve maskeleri kullanamıyor, ücretsiz toplu taşıma hakkından faydalanamıyor, görev tanımı olmadan çalışıyorsa, kamu görevlisi sayılmıyor ama İşten ayrılış durumlarında kıdem tazminatını Sağlık Bakanlığından alıyorsa mali ve özlük haklar neden hekime bağlı?

Hekime bağlıysak tazminatı neden Sağlık Bakanlığı ödüyor.. Tazminatı ödüyor ve kamu görevlisi kabul ediyorsa çalışma şartlarımız neden iyileştirilmiyor? Diye soruyor ve Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer tüm bakanlıklardan bu ve bunun gibi bir çok çelişkili durum için bir açıklama ve iyileştirme bekliyoruz. Sahi biz neyiz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu