Gündem

Genç Eğitim Sendikası Ulus Meydanından Seslendi: “Verilen Atama Sözü Tutulmalıdır”

Genç Eğitim Sendikası ve Genç Sağlık Sendikası tarafından düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan Genç Eğitim Sendikası Genel Başkanı Aras Ali ALTINTAŞ, verilen sözlerin tutulması ve hak edilen atamaların yapılmaması nedeniyle bir araya geldiklerini belirtti.

Altıntaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Değerli basın mensupları, kıymetli sendika yöneticileri ve Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş atama bekleyen öğretmen ve Sağlıkçılar hepiniz hoşgeldiniz.

On binlerce gencin bir araya gelerek evrensel sendikacılık ve yeni nesil sendikacılığı harmanlayarak hak arayışı mücadelesine girdiği Genç eğitim Sendikası ve genç saglık Sendikası adına hepinizi selamlıyorum.

Bugün bu meydanda size verilen sözlerin tutulmaması ve hak ettiğiniz atamaların yapılmaması nedeniyle bir araya geldik

Son dönemde, ülkemizde birçok öğretmen ve Sağlıkçı atanmayı beklerken, ne yazık ki hükümetten sevindirici bir haber gelmemektedir. Genç Eğitim Sendikası ve genç saglık Sendikası olarak özellikle atama bekleyenlerin sorununa dikkat çekmek için bu basın açıklamasını yapıyoruz.

Sağlık bakanlığı 2022 yılında 85 bin atama yapmıştır ve bu atamalar 2 seferde 2022 bütçesi ile yapılmıştır. Milli eğitim bakanlığı ise 8 Mayıs 2023 tarihinde 45 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirmiş ve 1 Eylül’den itibaren hizmet vermeye başlayacaklarını belirtilmiştir.

Ancak, seçim vaatlerinde yer alan öğretmenler için ek atama sözünün gerçekleşmeyeceği açıklamalardan açık bir şekilde görülmektedir. Ve ne yazık ki Sayın Milli Eğitim Bakanımız henüz 2022 KPSS puanları ile atama gerçekleştirileceğine dair bir açıklama da yapmamıştır.
Bilakis 2022 KPSS puanına yetişmeyeceğini ifade etmiştir. Bu da ne yazık ki öğretmenlerimizin 2023 KPSS sınavına girmek ve başarılı olmak zorunda kalacakları ve 2022 KPSS de aldıkları yüksek puanların yanacağı anlamına gelmektedir.

“Verilen bir sözün tutulmaması hezimete yol açacaktır”

Bir önceki milli eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer seçimlerden hemen önce 2022 KPSS puanıyla atama yapılacağını ve bu atama sayısının 55.000 olacağını söylemiş olmasına rağmen göreve yeni başlayan milli eğitim Bakanı bir önceki bakanın sözünü yere düşürmüştür. Seçim vaatleri arasında yer alan bu açıklamanın diğer vaatler gibi bir an evvel tutulması bakanlığa olan güveni yeniden inşa edecektir aksi taktirde verilen bir sözün tutulmaması hezimete yol açacaktır.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı Örgün Eğitim verilerine göre, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde 19 milyon 155 bin 571 öğrenci örgün eğitim almıştır. Aynı yılın öğretmen sayısı ise 1 milyon 139 bin 673’tür. Bu verilere bakıldığında, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının Avrupa Birliği ortalamasının oldukça üstünde yaklaşık 17 olduğu görülmektedir. Kalite odaklı büyümenin olacağını belirten Sayın Bakanımız bir an önce atama bekleyen öğretmenlerin seslerine kulak vermek zorundadır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)nün 2023 raporunda Türkiye’nin eğitim alanındaki başarısı savunulmuştur. Ancak, eğitimde başarının en büyük anahtarının atama bekleyen öğretmenlere hak ettikleri ek atama müjdesini vermekten geçtiği unutulmamalıdır.

Sağlık alanında da durum farklı değildir hatta daha kötü olduğunu söyleyebiliriz. 2022 yılı bütçesi ile yapılan ve branşlar arasında adil bir dağılma yer verilmeyen bir atamayı geride bırakalı aylar oldu.
Sağlık bakanlığı 2023 bütçesi ile atama yapıp yapmayacağımı bu atama gerçekleşirse sayısının ne kadar olacağını hatta bununla ilgili bir girişimin olup olmadığını bile açıklamamaktadır Bu da adaylar arasında endişe ve hüzne sebep olmaktadır.

“Sağlık bakanlığının henüz atamalarla ilgili bir adım atmaması kabul edilebilir değildir”

39 sağlık branşından 820 bin mezun atama bekleyen Sağlıkçı varken tüm sağlık tesisleri nde personel eksikliğinden kaynaklı hizmet aksamaları yaşanıyorken sağlık bakanlığının henüz atamalarla ilgili bir adım atmaması kabul edilebilir değildir.

Genç eğitim Sendikası ve genç sağlık sendikası olarak bizim öncelikli talebimiz öğretmenlere verilen ek atama sözünün tutulması ve hatta bu sayının revize edilmesidir ha keza cumhuriyetimizin 100. yılında 100.000 öğretmen ve 100.000 Sağlıkçı atamasının aynı anda ve derhal yapılmasıdır.

Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bu adımın atılması için biz gençler olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız ve bu atamaların hakkaniyetli ve adil olması için var gücümüzle çalışacağız

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat