Gündem

EYT Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’nin 3 Mart tarihli son sayısında, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) dair düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EYT kanunda yapılan düzenlemelerle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici madde koyularak ilgili kanunlara göre kanunun yürürlük tarihi itibarıyla başvuruda bulunanların talepleri sonucunda yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak vatandaşalar kararlaştırılan hükümlerde yaş dışındaki şartları sağlamaları durumunda aylıktan yararlanabilecekler.

Kararlaştırılan hüküm şartları esas kabul edilerek geçmişe dair herhangi bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talebinde bulunulmayacak. İlk defa yaşlılık ya da emekli aylığı bağlanan kişiler, bulunduğu yaşlılık ya da emekli aylığı talebi doğrultusunda işten ayrılış evrağı verilenlerin işten ayrılış tarihi ardından 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, herhangi bir kurumda çalışılmaya başlandığı günden itibaren, sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına denk gelen miktar Hazine tarafından karşılanacak.

Sosyal güvenlik destek primi işveren hissesi indiriminden faydalanan sigortalı çalışanın işten ayrılması durumunda, bu indirimden tekrar faydalanamayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan işçiler, il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları veya şirketlerce iş sözleşmelerinin feshedilmesini zorunlu tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.

EYT Yasasına Dair Öne Çıkan Başlıklar:

  •  8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenler düzenlemeden yararlanacak.
  •  EYT’de herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.
  •  Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek.
  •  Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 30 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek.
  •  Kadroya alınan işçiler ile işçi statüsüne geçirilenlerin aylık almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin feshini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kalkacak.
  •  EYT’lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek.
  •  Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.
  •  Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya SGK’ye yapılabilecek.
  •  5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat