Gündem

Eski Hatay İl Sağlık Müdürü Hambolat, Asılsız İddiaları Yanıtladı

Geçtiğimiz haftalarda istifa ettiğini açıklayan Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının yıkılmasına ilişkin soruşturmada kendisine yönelik yakalama kararı çıkarıldığına ilişkin ortaya atılan asılsız iddiaları yanıtladı.

Hambolat, hakkında herhangi bir yakalama veya gözaltı kararı olmadığını belirtti. Hambolat, “Türk mahkemelerine güveniyorum, gereken her türlü hesabı da veririm” dedi.

Hatay’da yıkılan hastaneler ile ilgili TELE1’e daha önce incelemelerin devam ettiği yönünde bilgi veren Hambolat, “Müdürlük görevinden ayrıldığım için son durumu bilmem mümkün değil ama gerekli incelemelerin yapıldığını biliyorum” dedi.

“TÜRK MAHKEMELERİNE GÜVENİYORUM, HER TÜRLÜ HESABI VERİRİM”

Hambolat, yıkıma uğrayan Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

“Hatay’a geldiğiniz zaman yıkılmayan bina olmadığını gördüğünüzde, bunun hastanenin kendisiyle ilgili bir mevzu olmadığını, depremin büyüklüğüyle ilgili olduğunu görürsünüz. Yıkılan hastaneyle ilgili herkes kadar bizim de vicdanımız kanıyor, acıyor, canımız yanıyor. Oradakiler bizim arkadaşlarımız, personellerimiz, dostlarımız, kardeşlerimiz, hastalarımız. Fakat bu konuyla ilgili niyeyse saldırmak için bir gerekçe olduğunu düşünmeye başladım. 50 bin kişiye yakın bir ölümden bahsediliyor. Ama durup durup dönüyor konu, Hatay İl Sağlık Müdürünün istifası sürecine geliyor. Konu eğer benim görevi bırakıp gitmem ise zaten istedikleri oldu, İl Sağlık Müdürlüğü’nden ayrıldım, neyi istiyorlar? Konu eğer benim mahkemede hesap vermem ise, ben şu an herhangi bir koruma altında değilim. Devlet memuru değilim, milletvekili de değilim, dokunulmazlığım da yok. Türk mahkemelerine de güveniyorum, gereken her türlü hesabı da veririm.”

“DOĞRAMACI BANA 5 KERE YAZI YAZMIŞ BEN DE BAKANLIĞA YAZMIŞIM”

Hambolat, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi eski Bahekimi Yunus Doğramacı’nın iddialarına ilişkin ise, “İddia sahibi ispatla mükelleftir. Böyle bir iddianın ispat edilmesi lazım. Böyle bir iddianın ispatı yok. Kendisi bana 5 kere yazı yazmış ben de bakanlığa yazmışım. Ama yine de ne hikmetse ben suçluyum. Fakat hastanenin harcama yetkilisi de, idari amiri de, karar mekanizması da başhekimdir. Bunu bütün çalışanlar bilir. Kendisine de soracağım. İddiası varsa ispat eder. İspat ettiği anda Türk mahkemeleri ne karar verirse herkesin boyu kıldan ince” ifadelerini kullandı.

Hambolat ayrıca görevinden istifa ettiği için şu anda Hatay’da olmadığını belirterek, “Hatay dışındayım çünkü istifa ettiğim için görevde değilim. En kısa sürede de Hatay’a geleceğim” dedi. (Kaynak: TELE1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu