Gündem

Erzurum Şehir Hastanesinde Neler Oluyor? Çalışanlara Mobbing İddiası!

Erzurum Şehir Hastanesinde çalışan sağlık personellerine mobbing uygulandığına yönelik iddialar sosyal medyada tepki çekti.

3. Basamakta çalışan sağlık çalışanlarına 2. basamak katsayıları üzerinden ödeme yapıldığı ve çalışanların zarara uğratıldığı iddialar arasında yer aldı. Aynı zamanda çalışanlara söz konusu mağduriyetlere itiraz etmeleri halinde “sizi başka servise süreriz” denilerek mobbing yapıldığı öne sürüldü.

Erzurum Şehir Hastanesine ilişkin skandal iddialarda şu maddeler yer aldı:

“4-ÇALIŞANLARI KORKUTMAK İÇİN SESİNİZ ÇIKARIRSANIZ SİZİ BAŞKA SERVİSE SÜRERİZ GİBİ TEHDİTLER.

5-BAZI ÇALIŞANLARIN ÖZEL DURUMLARI NETİCESİNDE(ÇOCUK,HASTALIK,AİLEVİ VS.) İHTİYACA BİNAEN OLUŞAN ÇALIŞMA YERİ İSTEKLERİ GÖZ ARDI EDİLİP GÖRMEZDEN GELİNİYOR.

6-NORMALDE YÖNETMELİKTE YAZILDIĞI GİBİ DEĞİLDE, SADECE SÜPERVİZÖRLÜK BİRİMİ OLUŞTURULUP VE ÇALIŞANLARINA 3.BASAMAKTA ÇALIŞMADIKLARI HALDE 3.BASAMAK ÜZERİNDEN DÖNER SERMAYE ÖDEMESİ YAPILARAK KAMU ZARARA UĞRATILMAKTADIR.

7-3.BASAMAK HASTA BAKIP 2.BASAMAK ÜZERİDEN DÖNER SERMAYE ÖDEMESİ YAPILARAK ÇALIŞANLAR ZARARA UĞRATILMAKTADIR.

8-NORMALDE AYLIK YAPILMASI GEREKEN NÖBET LİSTELERİ; HATTA BU YÖNDE BÖLGE İDARİ MAHKEMESİNİN KARARI OLDUĞU HALDE KARAR UYGULANMAYIP HAFTALIK LİSTELER YAPILARAK ÇALIŞANLARIN FAZLA MESAİ YAPMALARI VE SOSYAL YAŞAMLARINI PLANLAMALARI ENGELLENMEKTEDİR.BU HAFTALIK LİSTELER DAHA SONRA TOPLANARAK SANKİ AYLIK HAZIRLANMIŞ GİBİ MAAŞ MUTEMETLİĞİNE VERİLMEKTEDİR.

9-ÇALIŞANLARIN MORAL VE MOTİVASYONUNA YÖNELİK HİÇBİR ÇALIŞMA YAPILMAMAKTADIR. HASTANE SANKİ SIKIYÖNETİMDEYMİŞ GİBİ DAVRANILMAKTADIR.

10-YEMEKLER O KADAR KÖTÜ ÇIKMAKTADIR Kİ FARKLI GÜNLERDE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARI ELİMİZDE MEVCUTTUR. BU DURUMU YÖNETİMLE PAYLAŞILMIŞ FAKAT BU YÖNDE OLUMLU HİÇ BİR ADIM ATILMAMIŞTIR.

11-ÇALIŞANLARIN SENDİKASI SORULARAK AYRIMCILIK YAPILMAKTADIR. 12-ÇALIŞANLARIN EN TEMEL İHTİYACI OLAN ALATURKA WC İSTEĞİ YERİNE GETİRİLMİYOR. FAKAT MÜDÜRLERE ÖZEL WC LER YAPILMAKTADIR.

13-HASTANE KALİTE YÖNETİM BİRİMİNİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU ÇALIŞANLARIN GÖREV VE SORUMLULUKLARINA HEMŞİRELER HARİÇ HİÇ KİMSENİN UYMADIĞI GÖZLENLENMİŞTİR. VE BU KONUDA NE DOKTORLARA NE DİYETİSYENLERE NEDE SEKRETERLERE BİR YAPTIRIMLARI OLMAMIŞTIR. TUTTUKLARI TUTANAKLARLA HEMŞİRELERİN CANINDAN BEZDİRMİŞLERDİR.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu