Mevzuat

Emekliye Zam Ne Kadar Olacak? 2022 Temmuz Zammı Ne Kadar?

Emekliye zam, memur emeklileri için toplu sözleşmede kararlaştırılıyor. Bakanlık ve sendikalar arasında yapılan görüşmeden, zam oranı belirleniyor. Aylar öncesinden belirlenen bu zam oranının yanı sıra enflasyondan kaynaklı fark oluşursa o fark da zamma ekleniyor. Peki en düşük emekli maaşı 2022 yılı Temmuz ayı itibarıyla ne kadar olacak? Emekliye Temmuz ayında ne kadar zam farkı yansıyacak?

 

Emekliye Zam (Temmuz Zammı) Ne Zaman Belli Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarına göre hükümet, emeklileri enflasyon karşısında korumak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Dar gelirlinin alım gücünü iyileştireceklerini ifade eden Bilgin, zam çalışmasının 2022 yılı Haziran ayı enflasyon oranlarının ortaya çıkmasıyla şekilleneceğini ifade ediyor.

Enflasyon oranları her ayın üçünde açıklanıyor. Buna göre Temmuz 2022 zam oranı, 3 Temmuz’da, Haziran ayına ait enflasyon oranının açıklanmasıyla belli olacak.

emekliye zam ne kadar olacak? 2022 temmuz zammı ne kadar?

Emekliye Zam Ne Kadar?

Toplu sözleşmeye göre memur emeklisi, Temmuz ayında yüzde 7 zam alıyor. Ancak bu oran, son altı ayda gerçekleşen enflasyonla birlikte bir hayli yükseliyor.

TÜİK, son dört aylık enflasyon oranını ortalama 31,71 olarak açıkladı. Açıklanan son enflasyon verileri dikkate alındığında, zam oranının memur emeklileri için yaklaşık %25, SGK emeklileri için de %30’un üzerinde olması bekleniyor.

 

SGK emeklileri için daha yüksek bir zammın olma nedeni, SGK’lılar için yılda iki defa yapılan zammın doğrudan enflasyon oranına bağlanmış olması… Dolayısıyla bu kategorideki emeklilerin maaş zamları, doğrudan son 6 aylık enflasyon oranı dikkate alınarak belirleniyor.

Bütün bu zamların dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayında yapılacak emekli zammıyla ilgili “ek zam müjdesi” vermişti. Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, ek zam için 2022’nin Temmuz ayını işaret etmişti. Ek zammın ne kadar ve kimler için olduğu, henüz belli değil. Emekliye ek zam ile ilgili ortaya çıkan bütün detayları ve son dakika gelişmelerini, personel sağlık haberleri Sağlık Ağı’ndan takip etmeye devam edebilirsiniz.

Kesin zam miktarları, her yıl haziran ayına ait enflasyon verilerinin temmuz ayının üçünde TÜİK tarafından açıklanmasıyla ortaya çıkıyor. TÜİK, aylık enflasyonu açıkladıktan sonra ilk altı ay için, ortalama aylık enflasyonu da kamuoyuyla paylaşıyor. Bu oran, emekli maaşlarının zam oranlarının belirlenmesinde en önemli rolü oynuyor. Maaşların son hallerinin belirlenmesinde, sadece bazı dönemlerde yapılan ek zamlar da belirleyici olabiliyor.

 

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? Temmuz 2022

2000 yılı sonrası için emekli olanların 2.500 TL’lik maaşı da Temmuz 2022 itibarıyla zamlanacak.

Ek zam öncesi 2.041 TL olan en düşük emekli maaşının, Temmuz 2022 itibarıyla yaklaşık 2.700 TL’ye ulaşması bekleniyor. 2000 sonrası emekli olanlarda ise en düşük emekli maaşının, 4.336 liraya ulaşması bekleniyor.

Temmuz 2022 zamlarıyla birlikte memurlarda en düşük emekli aylığı, 5 bin 628 liraya yükselecek. Esnaf emeklilerinde ise en düşük emekli aylığının 3 bin 883 lira olması bekleniyor.

emekliye zam ne kadar olacak? 2022 temmuz zammı ne kadar?

Enflasyon Farkından Arındırılmış Emekli Zammı Ne Kadar?

Toplu sözleşmeye göre enflasyon farkı oluşmadığı takdirde emekliler 2022 yılında, ilk 6 ay için %7,5; ikinci altı ay için %7 maaş alacaktı. Ancak 2022 yılının ilk altı ayında oluşan enflasyon farkı nedeniyle emeklilerin, Temmuz 2022’de %35’in üzerinde zam alma ihtimali ortaya çıktı.

Buna göre emekliler, yılın ikinci yarısında ortaya çıkacak enflasyon verilerine göre 2023’ün Ocak ayında tekrar zam alacak. Bu zammın oranı da TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre belirlenecek.

Ayrıca 2023’ün ilk yarısı ve ikinci yarısı için yapılacak zamlar, 2022’nin son aylarında yapılacak olan toplu görüşmelerde belirlenecek.

 

Geçen Yıl Emekliye Zam Ne Kadardı?

Geçen yıl emekliler, toplu sözleşme gereği ilk 6 ay için %3, ikinci altı ay için de %3 oranında zam alacaktı.

Toplu sözleşmelerde genellikle yüzde üç ya da yüzde dört olmak üzere, iki farklı zamda karar kılınıyor. Bu sabit zamma, “enflasyon farkı” şerhi düşülüyor. Yani enflasyon oranı, zam oranını aşarsa ortaya çıkan fark, zam olarak memurlara ve emeklilere yansıtılıyor.

Emekliler geçen yılın ilk altı ayı için toplu sözleşmeye uygun olarak %3 oranında zam almıştı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde enflasyon, %8,45 olarak açıklanmıştı. Bu nedenle emeklilere, ikinci çeyrekte %5,45 oranında zam (enflasyon farkı) yansıtılmıştı.

 

Toplu Sözleşme Görüşmeleri Ne Zaman Yapılıyor?

Emekliye zam için toplu sözleşme görüşmeleri, her yıl ağustos ile ocak ayları arasında yapılıyor. Görüşmelere, yetkili işveren ve işçi sendikaları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcileri katılıyor.

Görüşmede yılda iki defa yapılan zamların yanı sıra bayram ikramiyeleri başta olmak üzere diğer sosyal haklarla ilgili kararlar alınıyor. Bu görüşmelerde sendikalar, memur emeklileri için çeşitli haklar talep edebiliyor. Örneğin bayram ikramiyesi uygulaması, görüşmelere katılan yetkili sendikanın talebi üzerine gündeme gelmiş ve uygulanmaya başlanmıştı.

 

Emekli Maaşı Ne Zaman Yatıyor?

Memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Enflasyondan kaynaklanan fark, maaş zammına yansıyor. Bu yansıma, birkaç gün içinde gerçekleşiyor. Buna göre TÜİK, Haziran ayına ait enflasyon verilerini açıkladıktan kısa bir süre sonra emeklilerin zam farkı, hesaplarına yatabilir.

TÜİK’in 2022 yılı Haziran ayına ait enflasyon verisini 3 Temmuz’da açıklayacağı düşünürse emekliler, Temmuz’un ilk haftasında maaşlarının zamlı olarak çekebilecekler. Maaşını ilk günlerde zamsız şekilde çeken emekliler ise daha sonradan hesaplarına yatan zam farkını ayrıca çekebilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat