GündemSon Dakika

Ek MTV İptali İçin Yarın Kritik Gün

2023 yılına ait Ek MTV’nin ilk taksitini ödeyen milyonlarca vatandaş, ikinci taksitin ödeme tarihi kasım ayında olan vergiye ilişkin anayasa mahkemesinin kararını bekliyor.

CHP, Kahramanmaraş merkezli depremlerinin yaralarını sarmak üzere finansman ihtiyacını karşılamak için getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne itirazda bulunmuş, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal talebini de karara bağlayacak.

Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması hakkındaki başvuruyu inceledi. Dosyayı, 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini de karara bağlayacak.

Söz konusu düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin ağustos ve kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararı açıklanmıştı.

Ek MTV’de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu