featured

E-Nabız Giriş Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve 2015 yılında hayata geçirilen E-Nabız, çoğu hasta tarafından benimsenen ve kullanılan bir sistemdir. Bu sistemde, birçok kişisel veri görüntülenebilir ve indirilebilir. E-Nabız girişiyle ilgili bu yazımızda, E-Nabız’a giriş yapmakta zorlanan kişilere yardımcı olacak kapsamlı bir rehber var.

E-Nabız Nedir?

E-Nabız, vatandaşların sağlık verilerini görüntüleyip yönetebileceği bir internet servisi ve telefon uygulamasıdır. E-Nabız uygulaması; hastanın nerede muayene olduğuna, tetkik ve tedavi yaptırdığına bağlı olmaksızın bütün kişisel verilerini içerir.

E-Nabız’da kişiler, sistemin açıldığı tarih olan 2015 yılından başlayarak şu kişisel bilgilerini görüntüleyebilir:

 • Sağlık geçmişim: E-Nabız giriş ekranıdır. Gerçekleşmiş son muayeneler, burada yer alır.
 • Sağlık profilim: Tansiyon, şeker, ağırlık gibi veriler bu ekranda yer alır.
 • Profil bilgilerim: Fotoğraf yükleme; ülke, şehir, boy, kan grubu, e-mail, telefon, şifre değişiklikleri bu alandan yapılır.
 • Sağlık tesisi ziyaretlerim: Bütün sağlık tesisi ziyaretleri, muayene bazında; tarih, SYS takip no, hastane adı ve branş bilgileriyle birlikte burada yer alır.
 • Reçetelerim: Bu bölümde, sistemin açıldığı tarih olan 2015 yılından beri hastaya yazılan reçeteler görüntülenebilir.
 • Raporlarım: Hasta için doktor tarafından yazılan bütün ilaç, malzeme ve istirahat raporları bu bölümde yer alır.
 • Hastalıklarım: Bu bölümde, hastaya konulan bütün tanılar; tarih, klinik ve doktor bazında görüntülenebilir.
 • Tahlillerim: Bütün tahliller ve tahlil sonuçları; tarih, açıklama ve referans değerleriyle bu bölümde yer alır.
 • Görüntülerim: Bütün tıbbi görüntüler ve radyolojik raporlar, bu bölümde yer sıralanır.
 • Kemik iliği ve kan bağışı: Bu bölümde hastanın kan bağışı ve kemik iliği geçmişi yer alır.
 • Alerjilerim: Hasta ve doktor tarafından tespit edilen bütün alerjiler bu bölümde kayıtlıdır.
 • Acil durum notlarım: Acil durumlarda sağlık personelinin size müdahale etmeden önce kontrol ettiği ekrandır. Buraya kişisel notlar kaydedilebilir.
 • Dokümanlarım: Hekimler tarafından görülmesi istenen dijital veriler bu alana yüklenebilir. Yüklenen verilerin hangi hekimlerle paylaşılacağı, yine bu sayfadan düzenlenebilir.
 • Erişim bilgilerim: Hesap güvenliğinin sağlanması açısından, hesapta açılan oturumların listelendiği bölümdür. Bu bölümde şüpheli bir oturum açma işlemi gören hasta, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle iletişime geçerek durumu bildirebilir.

E-Nabız’da Neler Yapılabilir?

E-Nabız’da kişisel sağlık verilerini görüntülemenin ve indirmenin yanı sıra, bazı diğer işlemler de gerçekleştirilebilir. Bu işlemler şunlardır:

 • Veri ekleme: Hasta; tansiyon, şeker, nabız, ağırlık bilgilerini sisteme ekleyebilir. Sistemde halihazırda eklenmiş olan veriler, “Güncelle” butonuyla güncellenebilir ya da “Sil” butonuyla silinebilir.
 • Organ bağışı: E-Nabız üzerinden organ bağışı bildirimi yapılabilir. Bu bildirim, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimine iletilir ve yetkililer, sizinle talebiniz üzerine iletişime geçer.
 • Randevu: E-Nabız üzerinden, randevu işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu işlem, sisteme entegre edilmiş olan MHRS üzerinden gerçekleşir.
 • Paylaşım: Kişiler, E-Nabız’ın paylaşım özelliği sayesinde sağlık verilerini, yetkilendirdikleri diğer kişilerle paylaşabilir. 16 yaşından daha küçük çocuğu olan kişiler, “Çocuklarım” bölümünden çocuklarının sağlık verilerini de takip edebilir.

E-Nabız Giriş Nasıl Yapılır?

 

Adım Adım E-Nabız Girişi

E-Nabız girişi, kimlik doğrulamayla mümkündür. Kimlik doğrulama işlemi, en temelde 3 farklı şekilde yapılabilir:

 • E-Devlet şifresiyle (önerilen)
 • E-Nabız şifresiyle
 • Sağlık Bakanlığı E-İmza uygulamasıyla

E-Devlet, birçok farklı devlet servisi için giriş kapısı niteliğinde olduğundan, E-Nabız’a giriş için de genellikle E-Devlet kullanılır.

E-Nabız Giriş Nasıl Yapılır?

 

 

 

E-Nabız Giriş İşlemi (E-Devlet)

Bu yöntemi kullanarak E-Nabız’a giriş yapabilmek için kişinin, E-Devlet şifresine sahip olması gerekir. Halihazırda E-Devlet şifresi bulunan ve E-Nabız girişi yapmak isteyen kişiler, şu adımları takip etmelidir:

 1. E-Nabız sitesine girilir ya da E-Nabız mobil uygulaması açılır.
 2. “E-Devlet Üzerinden Giriş” yazılı buton tıklanır.
 3. Açılan sayfadaki ilgili bölümlere, T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yazılır.
 4. “Giriş Yap” butonuna tıklanarak E-Nabız giriş işlemi tamamlanır.

E-Nabız Giriş Nasıl Yapılır?

 

Eğer E-Devlet giriş ekranına yazılan kimlik numarası ve şifre eşleşirse kullanıcı, doğrudan E-Nabız paneline yönlendirilir.

Sisteme ilk defa giriş yapan kullanıcıların, ekranda beliren sözleşmeyi okuması ve “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” seçeneğine tıklaması gerekir. Ardından çıkan sayfada, kişisel bilgiler ekrana yazılarak E-Nabız kaydı tamamlanır.

Bu aşamada, kullanıcı tarafından yeni bir E-Nabız şifresi belirlenir ve kaydedilir. Kayıt tamamlandıktan sonra sisteme sonraki zamanlarda, belirlenen şifreyle giriş yapmak mümkündür.

E-Nabız Giriş İşlemi (E-Nabız Şifresi)

E-Nabız’a ilk defa giriş yapmak isteyen ve E-Devlet şifresiyle giriş yapmakta zorlanan kişiler, sisteme E-Nabız şifresiyle giriş yapabilirler:

 1. Kayıtlı aile hekimiyle görüşülür.
 2. Aile hekimi, kişinin cep telefonunu sisteme kaydeder.
 3. Kişinin telefonuna tek kullanımlık giriş şifresi, kısa mesajla gönderilir.
 4. Kişi ilk giriş esnasına yeni bir şifre belirler ve sonraki zamanlarda, belirlediği şifreyi kullanarak E-Nabız profiline erişebilir.

E-Nabız Giriş İşlemi (E-İmza)

E-Nabız’a giriş yapmanın üçüncü ve son yolu, elektronik imzadır. E-imza girişi, Sağlık Bakanlığı Ortak Giriş Noktası uygulaması üzerinden sağlanır.

E-imza ile E-Nabız girişi yapmak için şu aşamalar takip edilmelidir:

 

 1. E-Nabız uygulamasından, “E-İmza ile Giriş” seçeneğine tıklanmalıdır.
 2. “Sağlık Bakanlığı e-imza uygulaması bulunamamıştır. Bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.” uyarısının bulunduğu kutucuktaki, “tıklayınız” yazısına tıklanmalıdır. (Elektronik imzanın çalıştırılabilmesi için öncelikle kart sürücü yazılımı kurulmalıdır.)
 3. Gerekli kurulum yapıldıktan sonra masaüstüne kaydedilen “E-İmza Uygulaması” kısayolu tıklanarak açılır.
 4. Bilgisayarda, “Do you want to run this application?” başlıklı bir uyarı açılabilir. Bu uyarı, “Run” seçeneğine tıklanarak onaylanır.
 5. Elektronik imza ile giriş ekranına dönülerek ekrana, kimlik numarası yazılır ve “Devam Et” butonuna tıklanır.
 6. Ekranda beliren işlem kodu, bilgisayarda yüklü ve açık olan elektronik imza programına yazılır.
 7. Programdan kart tipi seçilir.
 8. Programdaki “Devam” butonuna tıklanır.
 9. Giriş yapmak için sertifika, sertifika sahibi, sertifikayı veren, kimlik numarası ve başlangıç/bitiş bilgileri doldurulur.
 10. “Devam” butonuna tıklanarak işleme devam edilir.
 11. Son aşamada, elektronik imzaya ait pin kodu programa girilir ve “İmzala” butonuna tıklanarak işlem tamamlanır.
 12. Bu işlemler tamamlandıktan birkaç saniye sonra tarayıcıdaki sayfa, kişisel E-Nabız paneline yönlenir.

Bu giriş yöntemini, sadece e-imza sahibi vatandaşlar içindir. Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı elektronik sertifika hizmet sağlayıcılardan alınır ve ıslak imza ile eşdeğer bir imza türüdür. E-imza için yetkili firmaların listesine, www.btk.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

E-Nabız Aile Hekimi Girişi

Aile hekimleri, vatandaşlara geçici E-Nabız şifresi oluşturabilmek için E-Nabız’a, “E-Nabız Aile Hekimi Girişi” butonu üzerinden giriş yapmalıdır:

 1. Bu butona tıklandığı takdirde, E-Devlet giriş sayfası açılır.
 2. Aile hekimi, kişisel bilgilerini (kimlik numarası ve şifre) kullanarak E-Devlet hesabına giriş yapar.
 3. Giriş başarıyla tamamlandığında aile hekiminin, vatandaşları sisteme kaydedebileceği ve bilgi paylaşımında bulunan vatandaşların verilerini görebileceği panel açılır.

Bu yazımızda, kişisel verilerini görüntülemek ve düzenlemek isteyeler için E-Nabız giriş işlemlerini ele aldık. Giriş yapmakta zorlandığınız başka Sağlık Bakanlığı uygulamaları varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden, uygulama isimlerini editörlerimizle paylaşabilirsiniz.

E-Nabız Giriş Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir