featured

DSÖ’den Çocuklarda Kovid-19 Aşısı Uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı üretilen aşıların çocuk ve ergenlik çağındakiler için gerekli olup olmadığını gözden geçirdiklerini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütünün merkezi Cenevre’de basın toplantısında konuşan DSÖ Kıdemli Bilim İnsanı Soumya Swaminathan, çocuklarda Kovid-19 nedeniyle ölüm riski ve aşıların etkililiğine dair açıklamalarda bulundu.

Swaminathan, dünyada çocukların Kovid-19 enfeksiyonu oranının yetişkinlerle aynı olduğunu belirterek, “Çocuklarda ağır Kovid-19 hastalığı ve ölüm oranları yetişkinlere göre çok düşük.” dedi.

DSÖ’nün, Kovid-19 Bağışıklığı için Uzmanlar Stratejik Danışma Grubu’nun desteğiyle birlikte çocuk ve ergen bireylerin, mevcut aşılara ihtiyacı olup olmadıklarını gözden geçirdiğini belirten Swaminathan, “Çocuk ve ergenlerin aşı gerekliliğine dair bir tahminde bulunmamız için yeni aşıların üretilmesini beklememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Swaminathan, AA muhabirinin çocuk ve ergenlerin Kovid-19 nedeniyle ölüm oranlarının ne kadar olduğu sorusuna, “Dünyada Kovid-19 kaynaklı can kayıplarının yüzde 0,5’ini 25 yaş altı kişiler oluşturuyor. 5 ile 10 yaş arası çocuklara baktığınızda ise bu oran yüzde 0,1.” cevabını verdi.

DSÖ’den Çocuklarda Kovid-19 Aşısı Uyarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir