Gündem

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: “Türkiye’nin uluslararası yardıma ihtiyacı var.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Hatay’daki Sahra Hastanesinde bir araya gelen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, görüşme sonrası açıklamada bulundu.

Türkiye’de olmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Ghebreyesus, yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı dilediğini ve Türk halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Gaziantep sonrası karayoluyla Antakya’ya geldiklerini ve yolculuk esnasında gördükleri enkazların inanılmaz ölçülerde olduğunu belirten Ghebreyesus, depremin gerçekleştiği tek bir bölgeyi değil, 11 ili de beraberinde etkilediğini vurguladı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, depreme dair “44 binden fazla insanın ölümü ve 108 binden fazla insanın yaralanmasıyla bu, yakın tarihte gerçekleşen en büyük felaketlerden biri.” değerlendirmesini yaptı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: “Türkiye, elinden geleni yapıyor”

Türkiye’nin depremzede vatandaşlara yardımcı olmak konusunda elinden geleni yaptığını belirten Ghebreyesus, bu zamana kadar 55 bin tahliyenin gerçekleştiğini ve bunun hiç kolay bir iş olmadığını aktardı.

Ghebreyesus, sahada destek olan ekiplere ve özellikle 14 bin kişiden oluşan UMKE görevlileri ile gönüllülerine çıkardıkları işlerden dolayı teşekkürlerini sundu.

Sağlık Bakanı Koca ile çadır kentlerde maruz kalınan zorluklar ve afet bölgesindeki sağlık sorunları üzerine de konuştuklarını aktaran Ghebreyesus, “Dünya Sağlık Örgütü olarak bize aktarılan öncelikler doğrultusunda her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Bu depremin ve etkisinin gerçekten büyük olduğuna tekrar dikkat çekmek istiyorum. Türkiye, elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ancak Türkiye’nin aynı zamanda uluslararası yardıma ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, sözlerine uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler finansmanı yoluyla söz verdikleri yardımı yapmaları için çağrıda bulunarak son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat