GündemSon Dakika

DSÖ: Okullarda Sigara ve Elektronik Sigara İçilmesi Yasaklanmalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ülkelere “Gençleri korumak için okullarda sigara ve elektronik sigara içilmesini yasaklama” çağrısında bulundu.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, birçok ülkede yeni eğitim-öğretim yılının başladığı anımsatılarak “nikotin ve tütünden arındırılmış kampüslerin oluşturulması için kılavuz niteliğinde” 2 yeni yayın hazırlandığını belirtildi.

Hazırlanan 2 yeni yayında öğrencilerin sigarayı bırakmalarına nasıl destek olunacağı, eğitim kampanyaları ve bunların nasıl uygulanacağı konularının yer aldığı aktarıldı. Söz konusu açıklamada, gençler için nikotin ve tütünden arındırılmış okul ortamını teşvik etmek amacı ile 4 tavsiyede bulunuldu.

DSÖ tarafından yayınlanan 4 tavsiye sırasıyla şu şekilde açıklandı; “Okul kampüslerinde nikotin ve tütün ürünlerinin bulundurulmasının ve satışının yasaklanması, bu ürünlerin doğrudan ve dolaylı reklam ve tanıtımının yasaklanması ile tütün ve nikotin endüstrileriyle sponsorluk ilişkileri kurmamak”

Açıklamada, tütün endüstrisinin gençleri “acımasızca” hedef almasının elektronik sigara kullanımının artmasına ve her 10 sigara tüketicisinin 9’unun 18 yaşından önce sigaraya başlamasına yol açtığı ve üzerinde sağlık uyarılarının yer almadığı elektronik sigara ile tek kullanımlık sigaraların gençlere yönelik uygun fiyatlı hale getirilmesinin neden olduğu riske değinildi.

DSÖ Sağlık Teşviki ve Geliştirilmesi Departmanı Direktörü Ruediger Krech’in “Gençleri sınıfta otururken, dışarıda oyun oynarken ya da okul otobüsü durağında beklerken ölümcül pasif içicilik ve zehirli elektronik sigara emisyonlarının yanı sıra bu ürünleri tanıtan reklamlardan da korumalıyız.” şeklinde konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, tütün ve nikotinden arındırılmış kampüsleri destekleyen politikaları başarıyla uygulayan ülkeler arasında Hindistan, Endonezya, İrlanda, Kırgızistan, Fas, Katar, Suriye, Suudi Arabistan ve Ukrayna’nın yer aldığını kaydetti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu