Gündem

Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Olarak Atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlanan atama kararına göre, Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ne Anlama Geliyor?

Cumhurbaşkanı başdanışmanı, cumhurbaşkanının danışmanı olarak hizmet verir. Bu kişi, cumhurbaşkanına danışmanlık yaparak karar alma sürecine yardımcı olur ve cumhurbaşkanının görevlerini yerine getirirken ona destek verir.

 

Ayrıca, cumhurbaşkanının belirli konularda uzmanlaşmış bir danışmanı olarak çalışır ve ona konusunda uzman olduğu alanlarda bilgi sağlar. Örneğin, bir cumhurbaşkanı başdanışmanı ekonomik konularda uzmanlaşmış olabilir ve cumhurbaşkanına ekonomik kararlar verirken yardımcı olur.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü Kimdir?

Erzurum‘da 1959 yılında doğan Sadettin Hülagü, 1972 yılında ilkokul ve ortaokul eğitimini Erzurum Karayazı’da tamamladı. Lise eğitimi için Erzurum Lisesi’ni okudu ve buradan 1975 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1984 ve 1988 yılların arasında GATA Ankara İç Hastalıkları A.B. Dalı’nda İç Hastalıkları uzmanlığı eğitimi aldı.

1990 ve 1992 yılları arasında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Gastroenteroloji yan dal uzmanlığından mezun oldu. 1995’te Doçent Doktor ünvanını alan Sadettin Hülagü 1996 yılında Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Başkanlığı’na atandı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı’nı kurdu.

Türkiye’de ilk defa yapılan Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlattı ve bu konuda eğitimler veren Sadettin Hülagü, 2009 yılında İtalya’da Modena Üniversitesi’nde Kolonjioskop konusunda Prof. Dr. Rita ile birlikte çalışmalar yürüttü. Bu konuda Türkiye’de ilk kez SpyGlas Kolonjioskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi görüntülenmesi ve tedavisini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu