Gündem

Doktora Saldıran Sanığa ‘İyi Hal’ İndirimi İle 2 Yıl Hapis Cezası

Edirne’de annesinin ölümünün ardından doldurulması gereken belgeler hakkında kendisini bilgilendirmek isteyen doktor B.B.Ö.’yü darbeden Volkan Kuşçu, tutuksuz yargılandığı davada 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, ‘iyi hal’ indiriminden yararlandırılan sanıkla ilgili karara itiraz edeceklerini belirtti.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Servisi’nde kanser tedavisi gören Nazife Kuşçu, 6 Şubat’ta çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Serviste asistan doktor olarak görev yapan B.B.Ö., hastanın oğlu Volkan Kuşçu’ya ölüm belgelerinin doldurulması yönünde bilgi vermek isteyince Volkan Kuşçu, doktor B.B.Ö.’ye yumruklu saldırıda bulundu.

Güvenlik görevlilerinin araya girdiği darp olayında hastane yönetimi ‘beyaz kod’ verdi. Hastaneye gelen polis ekipleri, Kuşçu’yu gözaltına aldı. Kuşçu’nun yapılan kontrolünde, 1.30 promil alkollü olduğu tespit edildi.  Emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe ev hapsiyle cezalandırılan Kuşçu, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı ile yeniden gözaltına alındı. Kuşçu, 9 Şubat’ta tutuklandı.

“Haberleşme ve iletişim yasağı bulunan Kuşçu’nun paylaşımını ‘tehdit’ olarak kabul edildi”

Kuşçu, Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın ikinci duruşmasında tahliye edildikten sonra sosyal medya üzerinden tehdit içerikli mesaj yayınladı. Sosyal medyasından ‘Ne olursa olsun, cezaevine giren insan bir süre sonra katile dönüşür’ repliğinin geçtiği bir dizi sahnesini paylaşıp, mesaj gönderdiğini iddia edilen Kuşçu hakkında savcılığa şikayette bulunuldu. Haberleşme ve iletişim yasağı bulunan Kuşçu’nun paylaşımını ‘tehdit’ olarak kabul eden savcılık, hakkında tutuklama talebinde bulundu. Kuşçu, bu şikayet sonrası yeniden tutuklandı. Kuşçu, tehdit davasının ilk duruşmasından da tahliye edildi.

“2 yıl 1 ay hapis cezası”

Volkan Kuşçu hakkında açılan darp davasının karar duruşması, bugün Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan Kuşçu ile darbedilen doktor B.B.Ö.’nün katılmadığı duruşmada, Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, oda yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda meslektaşı ile avukatlar hazır bulundu. B.B.Ö.’nün avukatları, sanık Kuşçu’nun en üst sınırdan ceza almasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kuşçu’ya ilk olarak ‘kasten yaralama’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Eylemin sağlık çalışanına karşı gerçekleştirildiği için cezayı yarı oranında artıran heyet, Kuşçu’nun cezasını 2 yıl 6 aya çıkardı. Kuşçu hakkında ‘haksız tahrik’ indirimine gitmeyen mahkeme, iyi halden dolayı cezayı 1/6 oranında indirerek 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

‘Karara mutlaka itiraz edeceğiz’

Duruşmanın ardından Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Celal Karlıkaya, karara itiraz edeceklerini belirterek; “Edirne Tabip Odası olarak, sağlıkçılar olarak adalet duygumuzun hiç tatmin olmadığını beyan ediyoruz. Daha caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor ki sağlıkta şiddet bitsin. Adalet istiyoruz. Bu suçun üst sınırının 6 yıla kadar olduğunu söylüyor avukatlarımız, bu üst sınırdan bekliyorduk. Bu karara mutlaka itiraz edeceğiz” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat