Gündem

Şanlıurfa’da Doktora Saldıran 3 Kardeşe 7’şer Yıl Hapis Talebi

Halk Tv’den Dinçer Gökçe’nin habeine göre, Olay 27 Haziran akşamı Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Doktor Şeyhmus Baraş’ın görev yaptığı tıp merkezinde yaşanmıştı. Tıp merkezinin, SGK ile anlaşmasının sona ermesi nedeni ile öfkelenen hasta yakınları, kendilerine yardımcı olmaya çalışan Dr. Baraş’ı darp etmişti. Dakikalarca darp edilen Baraş, görevlilerin araya girmesi ile kurtulmuştu. Olay sonrası gözaltına alınan üç kardeş, çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince serbest bırakılmıştı. Şüphelilerin salıverilmelerine tepki gösteren Dr. Baraş, diplomasını yırtmış, çalıştığı işyerinden de istifa etmişti.

“Şüpheliler yapılan itiraz üzerine yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı”

Yaşananların medyaya yansıması üzerine, şüpheliler yapılan itiraz üzerine yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Olayın üzerinden bir hafta geçmeden, Viranşehir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamladı. Savcılık, Mahmut, Mecrum ve Halil İbrahim Dağ kardeşler ile Rahime Dilara Bucak Dağ hakkında dava açtı.

4 sanık ‘Basit yaralama’ ‘tehdit’ ve ‘hakaret’le suçlanıyor. Şüphelilerin 3 yıl 8 aydan 8 yıl 10’ar aya kadar hapsi istendi. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Dağ kardeşler ise, suçlamaları kabul etmedi. Ancak Mahmut ve Mecrum Dağ, Doktor Baraş’ı darp etmiş olabileceklerini ancak tehdit etmediklerini kaydetti.

“Seni burada yaşatmayız”

Şüphelilerin Doktor Baraş’a yönelik “K…n evladı. Seni burada yaşatmayız” yönündeki sözleri de iddianameye yansıdı. İddianamede Dr. Baraş’ın yanı sıra, tıp merkezinde sağlık çalışanı olarak çalışan Seham Çelik de müşteki olarak yer aldı. İddianamede, olay esnasında kahvehanede bulunan Mahmut ve Mecrum Dağ’ı olay yerine, Rahime Dilara Bucak Dağ’ın çağırdığı kaydedildi.

Hazırlanan iddianameyi kabul eden mahkeme, ilk duruşma için önümüzdeki perşembeye gün verdi. Doktor Baraş’ın avukatı Aycan Ceylan, duruşma günün erken bir tarihe verilmesinden endişe duyduklarını, sanıkların ilk celsede tahliye edilebileceklerini belirterek “Ancak süreç nasıl ilerlerse ilerlesin, sanıkların en ağır cezayı almaları için elimizden geleni yapacağız. Şiddetin toplumsal bir problem haline geldiği şu günlerde, yargının ve caydırıcı yaptırımların önemini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz” dedi.(Halktv-Cnnurfa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu