Gündem

Doktor, Hasta Yakınları Tarafından Darp Edilerek Ölümle Tehdit Edildi

Balıkesir Burhaniye Devlet Hastanesi’nde meydana gelen olayda, Dahiliye Uzmanı olarak görev yapan Doktor Ali Özer hasta ve hasta yakınları tarafından odasında önce sözlü hakarete uğradı ardından yumruklu saldırıya maruz kaldı. Özer’in odadan çıkarak, güvenliğe haber vermesi üzerine saldırgan yakalanırken, sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Serbest bırakılan saldırgan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) attığı mesajda “Kaçmasaydı öldürecektim” ifadelerini kullanırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Mezopotamya Ajansının aktarmış olduğu habere göre; Olayın ardından Balıkesir Tabip Odası da yazılı bir açıklama yayınladı. Ülke çapında sağlıkta şiddetin geldiği boyutun korkutucu olduğu belirtilen açıklamada, “Meslektaşlarımız çoğunluğu hekimlik mesleğini severek seçmelerine rağmen sağlıkta şiddet nedeni ile mesleğini yapamaz ve üzülerek belirtmek isteriz ki ülkeyi terk eder hale gelmiştir.

Ülkemizde ne yazık ki her saat başı bir sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Bunun son kanlı örneği Konya Şehir hastanesinde katledilen meslektaşımız Kardiyolog Doktor Ekrem Karakaya’dır. Bu kez İlimiz Burhaniye Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor Ali Özer’e hasta ve hasta yakını tarafından şiddet uygulanmış, daha kötüsü ihbar hattı CİMER aracılığı ile meslektaşımız ölüm ile tehdit edilmiştir” denildi.

1 Ağustos’ta meclisin Şiddet Yasası ile ilgili olağanüstü toplantıya çağırıldığı anımsatılan açıklamada, “TBMM’nin üyeleri, siyasi parti farkı gözetmeksizin katılım sağlamalı, bu kez görevini yapmalı; TTB’nin hazırlamış olduğu Şiddet Yasa Teklifi yasalaştırılmalıdır. Sağlıktaki çalışma ortamları yeniden düzenlenmelidir. Özellikle siyasiler ve sorumluluk mevkiinde olanlar “şiddet dilini” kullanmamaları, toplumu ayrıştırmamalı, şiddete davetiye çıkarmamalıdır. Muayene randevuları her hastaya yeterli süre ayıracak şekilde düzenlenmelidir. Sağlıkta şiddet, hem kendimizin hem de toplumun sağlığı için büyük tehlike olup, acil taleplerimizin bir an önce karşılanması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘yı göreve davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı. (Kaynak: Dokuz8 Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat