Gündem

Dişleri Yeniden Çıkarabilen İlaç Geliştiriliyor

Japonya’da bir araştırma ekibi, dişleri yeniden çıkarabilen bir ilaç için insan denemelerine başlamaya hazırlanıyor. İlaç, özellikle genetik bozukluklardan muzdarip kişilerde diş eksikliğini tedavi etmenin yeni yollarını açabilir.

Japonya’nın Osaka kentindeki Tıbbi Araştırma Enstitüsü Kitano Hastanesi’nde baş araştırmacı ve diş hekimliği ve ağız cerrahisi bölümü başkanı Katsu Takahashi, insanların dişlerini yeniden çıkartmayı sağlayabileceğini söyledi.

“Dünyada ilk diş çıkarma tedavisi gerçekleşti”

Takahashi ve araştırmacı ekip, USAG-1’i bloke eden nötralize edici antikor ilacı geliştirdiğinde, söz konusu dişleri yeniden çıkarmak için bazı dişleri olmayan farelerde bu tedaviyi gerçekleştirdiler. Yani dünyadaki ilk diş çıkarma tedavisini geliştirdiler.

İlacın hayvanlar üzerinde işe yaraması, insanlarda da işe yarayacağı anlamına gelmiyor fakat baş araştırmacılardan Katsu Takahashi bu konuda oldukça iyimser. Takahashi, “İlacın klinik kullanımının önünü açmayı umuyoruz” dedi.

Klinik deneyler başlamadan önce ekibin, ilacın insanlarda güvenli olduğunu ve herhangi bir olumsuz yan etki olmaksızın test edilebileceğini göstermesi gerekiyor. Durum böyle çıkarsa, ekip aynı zamanda milyonlarca hastaya fayda sağlayabilecek insan deneylerini de uygulayacak.

“Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tedavi geliştirilebilir”

Takahashi ve ekibi, güvenlik çalışmalarının 2025’e kadar , etkinlik ve optimal doz çalışmalarının 2028’e kadar tamamlanmasını bekledikleri ileriye dönük bir program geliştirdiler. Sonrasında, her şey planlandığı gibi ilerlerse, 2029’a kadar ekip daha büyük klinik deneyler gerçekleştirebilir. (Kaynak: NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat