Sağlık Makaleleri

Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, içecekleri pipetle için ve içtikten en az 60 dakika sonra dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun. Dişlerinizde renk bozulmasına neden olabilecek sigara içmekten veya tütün çiğnemekten kaçının. Ayrıca, diş eti iltihabı ve plağın birincil nedeni olan Streptococcus mutans gibi bakterilerin büyümesini teşvik ettiği için şeker alımınızı azaltmalısınız. Peki, dişler nasıl beyazlatılır?

dişler nasıl beyazlatılır?

Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Dişlerinizi doğal olarak beyazlatmak istiyorsanız, muhtemelen mutfağınızda bulunan yaygın bir bileşen karbonattır. Karbonat sadece doğal beyazlatma etkisine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda ağızdaki bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antiseptik özelliklere de sahiptir. Dişlerinizde geçmişteki hasarı tersine çeviremese de, karbonat yüzey lekelerini giderebilir. Bu nedenle pahalı beyazlatma tedavilerine güvenli bir alternatiftir. Ancak dişlerinizi beyazlatmak için karbonat kullanmaya başlamadan önce mutlaka diş hekiminize danışın.

Diş minesi, dişlerinizin çok sert bir dış kaplamasıdır. Bu, dişleri bakteriyel enfeksiyonlardan korur ve yemeğinizi çiğnemenize yardımcı olur. Bununla birlikte, karbonat aşındırıcı olduğu için emayeyi aşındırabilir. Bu olduğunda, dişleriniz boşluklara ve periodontal hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Ayrıca, kalıcı hizmetlilerinize zarar verebilir. Ayrıca diş teli veya diğer diş aletlerine sahip kişiler için dişlerinizi beyazlatmak için karbonat kullanılması önerilmez.

dişler nasıl beyazlatılır?

Hidrojen peroksit

Sarı dişlerinizden bıktıysanız, dişleri beyazlatmak için bir hidrojen peroksit denemek isteyebilirsiniz. Bu beyazlatma ürünleri etkili ve güvenlidir ve on yıllardır ağız bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Ancak dişleri beyazlatmak için hidrojen peroksitin güvenliği konusunda endişeleriniz varsa, birkaç güvenlik önlemine uymanız gerekir. İlk önlem, hidrojen peroksite çok fazla maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Diş etlerini iltihaplanmaya ek olarak, hidrojen peroksit, ağzın dilini ve çatısını tahriş edebilir. İç organlara zarar verebileceğinden yutulduğunda bile tehlikelidir. Amber şişelerdeki %3’lük solüsyon aslında bir diş beyazlatma solüsyonu değildir; periodontal bakterileri öldürür ve doğal ağız florasını bozar. Aynı zamanda bir oksitleyicidir, yani süreçteki hücrelere zarar verir.

Özel beyazlatma tepsileri

Dişleri beyazlatmak için Özel beyazlatma tepsilerini kullanmak, dişlerinizin rengini iyileştirmenin hızlı ve etkili bir yoludur. Bunları kullanmaya başlamadan önce, kalıntıları gidermek için dişlerinizi iyice fırçalamalısınız. Tepsileri kullandıktan sonra birkaç gün dişlerinizi lekeleyecek herhangi bir şey yememek de önemlidir. Ağartma maddesi küçük tanecikler halinde uygulanmalı ve diş eti çizgisine yakın uygulanmalıdır. Seçtiğiniz ürüne bağlı olarak tepsileri 30 dakika veya iki saate kadar kullanabilirsiniz. Bazı ürünler gece kullanımı için bile tasarlanmıştır.

dişler nasıl beyazlatılır?

Özel beyazlatma tepsilerini kullanmadan önce profesyonel bir temizlik yapmalı ve mevcut diş problemlerine dikkat etmelisiniz. Bu tamamlandığında, sizin için özel tepsiler oluşturabilecek bir diş hekimini ziyaret edebilirsiniz. Bu tepsiler ağzınıza tam oturacak ve diş etlerinizi koruyacaktır. Ancak, bu özel tepsiler, tezgah üstü muadillerinden biraz daha pahalıya mal olacak. Bu tepsiler aynı zamanda muadillerine göre daha pahalıdır, ancak onları uzun süre giyebilmelisiniz. Tepsiler temiz olmalı ve beyazlatıcı maddenin dişlerinizi eşit şekilde kaplamasını engelleyebilecek yiyecek parçacıkları ve plak içermemelidir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi diş beyazlatma için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağızdaki plak ve bakterileri temizlemeye yardımcı olan doğal bir temizlik maddesi ve dezenfektandır. Bununla birlikte, çok sık kullanmak emayeye zarar verebilir, bu nedenle sadece aylık durulama olarak kullanmalısınız. Dişlerinizi beyazlatmak için kullanmadan önce, önce suyla seyreltin. Birkaç dakika boyunca çevirin. Bundan sonra, suyla durulayın. Sadece birkaç kullanımdan sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.

Peki ya elma sirkesinin yan etkileri? Bazı araştırmalar, diş minesine zarar verebileceğini gösteriyor. Bu hasar dişlerin daha koyu ve boşluklara karşı daha savunmasız görünmesine neden olabilir. Bu nedenle asitli yiyecek veya içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız önemlidir. Sirke ayrıca dişlerin personel sağlık minesine zarar vererek onları daha zayıf ve çürümeye karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle, elma sirkesini yalnızca idareli kullanmalı ve dişlerinizde kullanıyorsanız profesyonel tavsiye almalısınız.

dişler nasıl beyazlatılır?

Diş Beyazlatma/ Kaplama Yaptırma

Kişisel tercihlerinize göre kaplamalarınızın rengini seçebilirsiniz. Daha parlak bir ton istiyorsanız, birkaç profesyonel beyazlatma tedavisine ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, beyazlatma tedavilerinin aksine, kaplamalar dişlerinize kalıcı olarak yapıştırılır, bu nedenle değiştirilmeleri gerekmez. Ayrıca, iyi diş hijyenine dikkat ederseniz, daha sonraki bir beyazlatma tedavisi ile değiştirilmeleri gerekmeyecektir. Bu, kaplamaların birçok faydasından biridir.

İlgilendiğiniz kaplama türüne bağlı olarak, prosedürün kendisi iki veya üç ziyaret kadar kısa sürebilir. İlk ziyaret tanı amaçlı bir randevudur. Bu ziyaret sırasında diş hekiminiz, hangi kaplama tonunun cilt tonunuzu ve genel ağız sağlığınızı en iyi şekilde tamamlayacağını belirleyecektir. Diş hekiminiz kaplamalarınızı imal etmek için bir dış laboratuvar kullanabilirken, diğerleri bunları imal etmek için ofis içi CAD/CAM teknolojisini kullanabilir. Randevular arasında geçici kaplama gerekebilir.

dişler nasıl beyazlatılır?

Diş İmplantları

Doğal dişlerden biraz farklı oldukları için diş implantları ile dişlerin nasıl beyazlatılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, yeni bir gülümseme için mükemmel beyaz dişlere ulaşmak için bazı ipuçlarını takip edebilirsiniz. Unutulmaması gereken ilk şey, diş implantlarının doğal dişler olmadığı, dolayısıyla lekeli olabileceğidir. Bu şekilde hissediyorsanız, seçenekleri tartışmak için bir diş hekimine gitmelisiniz. Bir diş hekimi, her bir tedavi seçeneğinin artılarını ve eksilerini ve sizin için en iyi yöntemin hangisi olduğunu açıklayabilecektir.

Prosedürün kendisi karmaşık değildir, ancak doğal dişlerinizin konumunu ve diş implantlarınızın konumunu dikkate almaya özen göstermelisiniz. Tek bir dişi implantla değiştiriyorsanız, dişlerinizi nasıl beyazlatmak istediğinizi düşünmeniz gerekir. Doğal dişlerinizi beyazlatmak, yeni porselen kuronunuzun rengine uymanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu