Gündem

Bakan Koca’dan Depremzede Sağlık Çalışanları Hakkında Açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş il Sağlık Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, depremzede sağlık çalışanları için yeni bir düzenleme yaptıklarını ifade etti.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Depremzede sağlık çalışanlarına ilişkin, “Bu arkadaşlarımızın görevlendirme ve tayin talep başvuruları personel bilgi sistemleri üzerinden alınacaktır.”

Bölgede sağlık çalışanları için yeni düzenleme yapıyoruz. Gönüllülüğü kolaylaştırıyoruz. Gönüllü çalışmak isteyen sağlık çalışanı arkadaşlarımızın taleplerini iletebilmesi için Ekip Portal uygulaması üzerinden başvuru formu oluşturulmuştur.”

“Yeterli kapasitemiz mevcut. 9 hastanemiz evde sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Afetin ilk gününden bu yana 559 hastamıza evde sağlık hizmeti verilmiştir.

Gün aşırı köylerimize ambulans gönderilmektedir. 61 gezici ekip 473 köye gün aşırı ziyaret yapmaktadır. 65 bin 442 hastaya birinci basamak sağlık hizmeti verilmiştir.

Çadır kentlerde kurulan toplam 15 acil müdahale ünitesinde 24 bin 501 muayene sayısıdır. Deprem bölgesinde evde sağlık hizmeti, ilaç ve bakım ihtiyacı olan vatandaşlarımız 184 numaralı telefonu arayarak sağlık hizmeti talebinde bulunabilirler.

Depremin ilk gününden itibaren su klorlama çalışmalarını düzenli olarak yapıyoruz. Su numunelerinin kimyasal analizleri burada Kahramanmaraş Merkez Halk Sağlığı laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Alınan su örneklerinden 176’sı uygunsuz bulunmuştur. Bir kısmı mikrobiyoloji veya kimyasal uygunsuzluktur. Bilimsel tespitlerden hareketle gerekli önlemler alınmaktadır.

Valilik ve kaymakamlıklar açıklama yapana kadar şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmayalım. Daha önce yaptığım açıklamalarda belirttiğim gibi halk sağlığını tehdit edici durum şu ana kadar yoktur.

Deprem bölgesinde enkazda çalışan görevlilerin tetanos aşılarını yaptık. Yaralılar olmak üzere depremzedelerin tetanos aşıları da yapılmış durumdadır.

Çok hafif de olsa depremde yarar almışsanız tetanos aşısını ihmal etmemenizi istiyorum. Lütfen en yakın görevlimize başvurun. Enkaz kaldırma çalışmaların maske kullanımı ihmal edilmemelidir. N-95 ekiplerimizden temin edilebilir.

Görevlendirme ve tayin talep başvuruları Personel Bilgi Sistemleri üzerinden alınacaktır. 1966’da yaşanan Varto depremi üzerine kaleme aldığı yazıca Sezai Karakoç ebedi aleme uğurlanan insanların dilinden şöyle demişti. Biz dağılan kitabın uçuşan yapraklarıysak siz de orada kalan yapraklarısınız. Yaprakların toplanıp kitabın yine kitap yapılacağı gün gelecektir. Başımız eğitilmeyecek devletle millet gücüyle şehirler ayağa kalkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat