GündemSon Dakika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Memur Maaş Artışına İlişkin Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emekli maaşlarındaki artış ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, Habertürk TV canlı yayında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Orta vadeli programın açıklanmasının ardından memur maaş zamlarına dair araştırmalar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz da memur ve emekli maaş zamlarında önemli bir artış yaşanacağını şu sözlerle dile getirdi; “Dolayısıyla gelecek yılın artışı daha yüksek olacak. Enflasyondaki yeni tahminlerimiz ışığında baktığımızda memura önemli bir artış olacağını söyleyebilirim. Bu otomatik olarak memur emeklisine yansıyacak.”

Memur ve Memur Emekli Zammı Hakkında

Maaşlarda önemli bir artış yaşanacağını açıklayan Yılmaz ‘’Biz bir oran veriyoruz. Memura yüzde 15 dediniz. Yıl ortasında yüzde 15’in üstünde ise farkını veriyorsunuz. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Yıl ortasında enflasyon neyse o fark verilecek. Memurla ilgili bu yılın enflasyon farkı olacak. Seyyanen artış yaptığımız için. Dolayısıyla gelecek yılın artışı daha yüksek olacak. Enflasyondaki yeni tahminlerimiz ışığında baktığımızda memura önemli bir artış olacağını söyleyebilirim. Bu otomatik olarak memur emeklisine yansıyacak. İşçi emekli ve asgari ücretlilerle ilgili dengeleyici çalışmayı öngörüyoruz. Asgari emekli ile asgari ücreti mukayese edersek geçen yıl yüzde 64’üydü. Bu yıl yüzde 66’ya yükseldi. Bu yıl asgari ücrete ciddi artış yaptık. Asgari emekli aylığına yüzde 114 artış yaptık. Buna rağmen sosyal şartlar, beklentiler dolayısıyla burada yine bir çalışma yürütüyoruz. Yıl sonuna kadar bu çalışma bitecek inşallah. 2023 ve 2024 sonrası inşallah çok daha rahat bir döneme gireceğiz’’ söylemlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat