Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Alarm Veriyor” Sözlerinin Ardından Düğmeye Basıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın azalan doğum oranları hakkında “Alarm veriyor” sözlerinin ardından annelere destek hazırlıkları için düğmeye basıldı. Bu kapsamda, doğum izninin bir yıla yükseltilmesi, maaşta iyileştirme ile kreş ya da kira desteği de masadaki yerini aldı.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2001’de 2.38 seviyesinde olan doğurganlık hızı, 2023’de 1.51’e gerileyerek, nüfus yenilenme eşik değeri olan 2.1’in altına düştü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “ALARM VERİYOR” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 2 kabine toplantısında da bu konuya özellikle vurgu yaptığı açıklamalarda, Türkiye’deki azalan doğum oranlarını “varoluşsal bir tehdit, felaket” olarak nitelendirmişti. Erdoğan, “Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. Bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız” ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN GÖKTAŞ’A TALİMAT

Geçtiğimiz haftalarda yapılan MKYK toplantısında bu konu gündeme gelmişti. MKYK’da doğum izninin dört aydan bir yıla çıkartılması önerilirken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de konuya sıcak bakarak, “Bu konuda asla klasik maliye olarak hareket etmeyeceğiz. Bize ne düşerse varız” diye konuşmuştu.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre bu süreçlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a, çalışma yapması talimatı verdi.

DOĞUM İZNİ BİR YIL, MAAŞTA İYİLEŞTİRME, KREŞ YA DA KİRA DESTEĞİ PAKETİ YOLDA

Bakan Göktaş, doğum izninin bir yıla çıkarılmasıyla ilgili atılabilecek adımlar üzerine geçtiğimiz haftalarda AK Parti’nin strateji ekibine bir sunum yaptığı öğrenildi. Bahse konu sunumun ardından, AK Parti kurmayları bu sürecin yalnızca doğum izniyle sınırlı olarak kalmaması gerektiğini, dünya örneklerinin de incelenerek ikinci ve üçüncü çocuğa kademeli olarak devlet desteği verilmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu toplantıda ikinci ve üçüncü çocuğa göre kademeli olarak iznin artırılmasının yanı sıra kreş veya kira desteği ya da kadının özlük hakkı ile beraber maaşında yapılabilecek bazı düzenlemeler ön planda oldu.

0-3 YAŞ EVRESİNİN ÖNEMİ

AK Parti kurmayları, konuyla ilgili şunları kaydetti;

“Daha derli toplu bir çalışma yapılması lazım. Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30- 40 bin liradan aşağı değil. İkinci, üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Biraz üzerinde çalışmamız lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil, 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi de önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat