featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Çalışanlara ödenen yemek bedeli tutarları vergi istisnasına alınacak”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası gayretlerimizde en büyük desteği İTO’dan bekliyoruz. Gücü ve etkisi giderek genişleyen Türkiye’nin ticaret insanlarını iş dünyamızın elemanları olacaktır. Kardeşlerim yapacak çok işimiz var, bunları da sizlerle birlikte başaracağız. Emeğinizin, gayretiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’nin son 20 yılında en önemli kalkınma adımlarını gerçekleştirirken aynı zamanda birçok tuzakla saldırıyla mücadele ettik.

Önceleri finans mekanizmaları ile yürütülen saldırılar 2018’den beri Türk ekonomisine saldırı açıkça yapılmaktadır. Alternatif bir ekonomi politikasını hayata geçirdik. Türkiye ekonomi modelinin hedefi, ülkemizi yatırım, istihdam ve cari fazla yoluyla büyütmek olmuştur. Önce salgın, ardından Rusya-Ukrayna savaşı tüm dengeleri kökünden sarsmıştır. Bizi en ağır şekilde eleştirenler bile şimdi geldiğimiz noktada bizimle birleşmişlerdir.

İçindekiler

“Putin de faizi düşürmeye başladı”

Semerkand Zirvesi’nde ve ABD’de Türkevi’nde yaptığımız liderle görüşmelerde bunu gördük. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkevi’nde liderleri misafir ettik ve dünyadaki gelişmeleri görüştük. Bu imkanları bize bahşeden Allah’ımıza şükürler olsun. 20 yıldır çalışıyoruz ve oluyor, daha nice nice yatırımlarımız olacak. Faiz, enflasyon ve kur dengelerinin aslında hiçbir şeye çözüm sağlamadığını gördük. Enflasyonu faiz oranlarını sabitleyerek kontrol altına almayı artık kimse konuşmuyor. Sayın Putin bizzat, geçmişte yüksek faizi savunurken o da faizi düşürmeye başladı ve 8,6’ya kadar indirdi.

“Düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum”

Yatırımcılara sesleniyorum, gelin biz kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum. Çünkü düşük faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar istihdam sağlayacaktır. Üretim sağlayacaktır, ihracatı artıracaktır ve cari fazlayı da lehimize dönüştürecektir. İnşallah Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımız zaman, devran çok daha farklı dönmeye başlayacaktır. Ekonomi programımızın araçlarını da buna göre belirliyoruz. Doğru yaptığımıza da yürekten inanıyoruz. Şubat ayından itibaren enflasyonu makul seviyelere indireceğiz. Enflasyonu olması gerektiği gibi tek haneli rakamlara düşürmeye kararlıyız.

“Çalışanlara ödenen yemek bedeli tutarları vergi istisnasına alınacak”

İlk müjdemiz çalışanlara ödenen yemek bedelinin vergi istisna rakamlarının değiştirilmesiyle ilgilidir. Yıl sonunda yeniden değerleme oranına göre bu rakamı belirleyeceğiz. Yemek bedelinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Çalışanlara nakden ödenen yemek faturaları da vergi istisnası kapsamına girecektir. İşverenlerin üzerinden işlem maliyetini kaldırmış oluyoruz. Çalışanlara yapılacak elektrik ve doğal gaz ödemelerinden vergi ve prim yükü kaldırılmasıyla ilgilidir. 2023 Nisan ayı sonuna kadar çalışanlara yapılacak elektrik doğalgaz ve ısınma giderinin 1000 liraya kadar olan kısmı gelir vergisi ve sigorta kesintisinden muaf tutuyoruz. Yurt dışında çalışanlara ilişkin de müjdemiz var. Yurt dışında inşaatlarda Türk işçi çalıştıran işletmeler gelir vergisi ödemeyecekler. Yurt dışında faaliyet gösteren firmalarımızın insanlarımızı istihdam etmelerini istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Çalışanlara ödenen yemek bedeli tutarları vergi istisnasına alınacak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir