Gündem

CHP’li Özcan, Sağlık Yönetimi Mezunlarının Sorunlarını TBMM Genel Kurulunda Dile Getirdi

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Sağlık yönetimi ve sağlık kurumları işletmeciliği bölüm mezunlarının sorunlarını TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. Özcan, 100 binden fazla mezunu olan sağlık yönetimi mezunlarına Sağlık Bakanlığı personel alımında 400 kontenjan verilmesinin yetersiz ve unvan üzerine olmadığını belirtti.

Milletvekili Özcan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verdi:

“Lisansta sağlık yönetimi ve ön lisansta sağlık kurumları işletmeciliği bölümü 146 üniversitede bulunmaktadır. Ayrıca bölüm açık öğretimde ve lisans tamamlama da var olup toplamda mezun sayısı 100 binin üzerindedir. Bu bölümden mezun olanlar yıllardır atama beklemektedirler. Mezun olanlar, son on beş yıldır yeterli atama yapılmadığını bizlere iletmektedirler. Mevcutta, Sağlık Bakanlığı son alımında sadece 400 kontenjan vermiştir, verilen bu kontenjan da unvanla değil, büro personeli adı altında verilmiştir.”

“Bölümde 100 binden fazla mezun olduğu için bu 400 sayısı hem yetersiz hem de unvan üzerine değildir. Sağlık yönetimi bölümü, 1960 yılında Sağlık Bakanlığı ihtiyaçları doğrultusunda kurulan bir bölümdür ancak sağlık kurumları işletmecilerine ön lisans bölümünde hiç kontenjan verilmemiştir. 2000 yılında sadece 4 üniversitede var olan bölüm, şu an 146 üniversitede bulunmakta ancak istihdam sağlanamamaktadır. 100 binler mağdurdur, seslerinin duyulmasını istiyorlar. Az kaldı, Millet ittifakı… (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu