Gündem

CHP’li Kasap: “Hekimlerin Serbest Çalışmasına İmkan Vermiyorlar”

Kasap, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin icraatları arasında yer alan sağlıkta dönüşüm programının birçok mağduru olduğunu savundu.

Sağlık Bakanlığının geçen ay içerisinde Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nde değişiklik yaptığını belirten CHP’li Kasap, “Türkiye’deki muayenehanelerin kapatılmasına sebep olacak, uluslararası sağlık turizmine engel olacak bir yönetmelik ihdas edildi. Bu yönetmeliğe göre siz eğer serbest hekimseniz herhangi bir hastanede muayene yapamıyorsunuz, özel hastanede ameliyat yapamıyorsunuz ve hasta yatıramıyorsunuz. Bu şekilde hekimlerin serbest çalışmasına imkan vermiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde yaklaşık 7 bin özel muayenehane bulunduğuna ve bunların çoğunluğunun plastik cerrahi, diş hekimliği, saç ekimi ve kısırlık tedavisi üzerine hizmet verdiğine dikkati çeken Kasap, “Bunlar için yurt dışından hastalar geliyordu. Sağlık Bakanlığı, yönetmelikle tüm bunlara engel olunacak bir yapılanmaya sebep oldu. Bu yönetmeliğin derhal kaldırılması, değiştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Bir Yorum

  1. Sağlık turizmi için gelenler SGK dan faydalanıyorlar mı? ki sağlık turizmi etkileniyor. özel muayenehaneden hastaneye yatırılan ameliyat veya tedavi olan hastalar SGK dan faydalanamaz. ücretlerini kendisi öder. Kaldı ki bu dadar serbest fark alındığı ortamda SGK özel hastanelerle sözleşmesini iptal etmeli. kişiler aynı paraya tedavi olmaya devam ederler çok problem olmaz. SGK yükten kurtulur.Serbest çalışmayı destekleyecekseniz sadece bahsedilen 7000 muayenehane için değil. Eskiye dönüş herkesin muayenehane hakkı olması için çalışın sayın vekilim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat