Gündem

‘Meslektaşına Orta Parmak Gösterdi’ Davasında Ceza Alan Doktora AYM’den Emsal Karar

AYM, Aydın’da 3 yıl önce yaşanan olayla ilgili yargılamanın eksik yapıldığını, suçlanan kişinin talebine rağmen gerekçeli karar açıklanmadan mahkumiyet verilmesini hukuka aykırı buldu. Devletin tazminat ödemesine hükmetti.

Dosya bilgilerine göre Aile Hekimi olarak görev yapan Özgür Şakir Beller’i bir meslektaşı “Bana orta parmak işareti” yaptı diye şikayet etti. Davanın görüldüğü Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi 12 Mart 2019’da Beller’i suçlu bularak önce 82 gün hapis cezasına çarptırdı.

Ardından para cezasına çevirerek Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına karar verdi. Doktor Beller, duruşmadan 3 gün sonra bir dilekçe vererek ‘gerekçeli kararın’ kendisine tebliğ edilmesinden sonra itiraz edeceğimi bildirdi. Dilekçeye rağmen mahkeme gerekçeli kararı açıklamadan dosyayı itirazı görüşmek üzere Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Karar orada onandı. doktor Beller bunun üzerine AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Mahkemeye erişim hakkı ihlal edildi

AYM 15 Haziran 2019 tarihinde yapılan başvurunun dosyasını inceledi, “Savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma ve mahkemeye erişim haklarının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna” karar verdi. AYM Kararında şöyle denildi:

“Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamındaki savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma ve mahkemeye erişim haklarının ihlal edildiğine; kararın bir örneğinin mahkemeye erişim haklarının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmesi ve başvurucuya 15 bin TL manevi tazminat ve avukatlık ücretinin ödenmesine karar verildi.”

“Hâlâ adalet var”

AYM’nin kararını SÖZCÜ Muhabirinden öğrenen doktor Özgür Şakir Beller, çok mutlu olduğunu söyledi. Verilen cezanın haksız verildiğini, böyle bir hareket yapmadığını söyleyen doktor Beller, “Öyle bir hareket yapmadığım ve haklı olduğum için, hakkımı vermeyen yerel mahkemelerin kararını AYM’ye taşıdım. AYM’nin verdiği karar sevindirici. Ülkede hala adaletin var olduğunu bilmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.(Kaynak: Sözcü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu