Gündem

Cerrahpaşa Tıp’ın Büyük Bir Kısmında Faaliyetler Durduruldu

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İç Hastalıkları Amfileri Binası’nda gerçekleşen basın konuşmasında, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve bir çok ilimizi etkileyen depremlerin ardından, beklenen İstanbul depremi dolayısıyla tedbir almak amaçlı üniversitelerindeki tüm binaların depreme dayanaklılık seviyesinin sorgulandığını belirtti.

Cerrahpaşa bölgesinde eğitim, araştırma, hasta hizmetleri ve yönetim binalarından oluşan takribi 180 bin metrekarelik kapalı alanın kullanımda olduğunu belirten Rektör Aydın, hizmet binalarının belirli bir kısmının tarihi yapıda bir kısmının betonarme bir kısmının da geçici çelik konstrüksiyonlardan oluştuğunu belirtti.

Meydana gelen depremlerin ardından betonarme yapıdaki binaların değerlendirilmesi için geçtiğimiz hafta Rektörlükce üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden oluşan bir heyetin görevlendirildiğini, Cerrahpaşa Yerleşkesi’ndeki bütün yapıların sorgulandığını belirten Aydın, “Yapılan değerlendirme neticesinde, tüm dahili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran, toplam 17 ayrı binadan oluşan Monoblok binalar kompleksi ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının emniyetle hizmeti yerine getirecek güvenlik seviyesine sahip bulunmadığı ve bu binaların risk taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ana omurga yapısını oluşturan yaklaşık 105 bin metrekarelik kapalı alan hizmete devam edemeyecektir.” şeklinde konuştu.

Tahliye Edilecek Binalar

Kurucu Rektör Aydın, bugünden itibaren Acil ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi dışında belirteceği bazı birimlerin kısmi zamanlı kapatılacağını belirterek, “Dahili ve cerrahi bölümlere ait toplam 800 hasta yatağı, 32 ameliyathane, yoğun bakım, kemik iliği ve diyaliz üniteleri, karaciğer ve böbrek nakil merkezi, ayaktan sağlık hizmeti veren 117 birim ve ünite, ileri düzey robotik cerrahi merkezi, endoskopi üniteleri, ileri düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri ile birlikte tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar durdurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat