Gündem

Cerrahi Uygulamada Türkiye’de Bir İlk: Bakan Koca Paylaştı

Hamileliğin 16. haftasında bebeğine Spina Bifida tanısı konulan Şeyma Hisar’ın ameliyatı doğum beklemeden gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu cerrahi uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, X hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bebeğine Spina Bifida tanısı konulan Şeyma Hisar, hamileliğinin 16. haftasında ameliyat edildi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

“Cerrahi uygulamada Türkiye’de bir ilk. Gebeliğinin 16. haftasında Şeyma Hanımın bebeğine “Spina Bifida” tanısı kondu. Bu, anne karnında bebeğin omurgasının tam kapanmaması ve buna bağlı olarak da omuriliğin ve sinirlerin açıkta kalması anlamına gelen bir hastalık. Tedavi edilmezse yürüyememe, idrarını ve büyük tuvaletini tutamama, kafada sıvı birikmesi gibi sonuçlara yol açıyor. 

Geleneksel yöntemlere göre sorun, doğum sonrası ameliyatla çözülüyor. Hem anne hem bebeği şanslı. Ameliyat doğum beklenmeden yapıldı. Bu cerrahi uygulama ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki ekibimizi kutluyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat