Gündem

Bursa’da Doktoru Ölümle Tehdit Eden Şahıs Serbest Bırakıldı

Bursa Yıldırım’da Şehit Uzman Çavuş Nazmi Ayyıldız Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan aile hekimi Doktor Orhan Koyuncu‘yu ölümle tehdit eden şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan korkunç saldırı sonrası psikolojik sorunlar yaşayan ve iş görmezlik raporu alan doktor Koyuncu, karara itiraz edeceğini bildirdi.

Doktor Orhan Koyuncu, yaşadığı korkunç dakikaları sosyal medya hesabı aracılığıyla aktardı:

“Ben Doktor Orhan Koyuncu Bursa Yıldırım’da Şehit Uzman Çavuş Nazmi Ayyıldız Asm’de Aile Sağlığı merkezinde aile hekimi olarak görev yapmaktayım. 17.06.2022 tarih Cuma günü 15.30 suları görevim başında iken Saldırıya uğradım. Yaşananları birebir aktarıyorum.

Saldırıya ugrama nedenim “görevim başında olmak” evet doğru okudunuz nedeni bu. Cuma günü olduğu için yoğunuz. Ögle arasında( tamamen kendi rızamla) psikiatri hasta takibimi yaptım.10 dk çay molası verdim. Sonrasında hiç mola vermeden çay içmeden hasta bakıyorum.

Muhtemelen sürekli 5,6 hasta sırada bekliyor. Bende hastalar gibi bir an önce sıra bitsin istiyorum ama yapabileceğim bir şey yok. Çünkü her hasta önemli ! Ve ben sıra bir an önce bitsin diye hiçbir hastanın muayene süresini kısamam. Hak haktır.

“Bana sürekli küfürler ediyor”

Saat 15.15 suları Asm’den bir hemşire Hanim, sonrasında bir Doktor Hanim beni arıyor ve Koridorda bir erkek hastanın bana sürekli küfür ettiğini söylüyor.
Anasını Avradını… yaptıklarım bizi 2 saattir bekletiyorlar diyor. Şahıs Gergin olduğğu için mesai arkadaşlarım dikkat et diyor.

Ben dışarı çıktım ve delikanlıya (27 yaşında) bana küfür mü ettiniz dedim.
Önce hayır etmedim dedi sonra ben beklemek zorundamıyım burada dedi biz tartışmaya başladık, üzerime doğru yürüdü derken odama kadar girdi ben ona dışarı çıkmasını söyledim.

“Kapıyı tekmeliyor”

Bekleyen hastalar ve mesai arkadaşlarım onu dışarı doğru çıkmaya zorluyor o bana hadi gel, dışarı gel senle dışarda görüşelim diyor, sonra asm kapısından çıkarken küfür etmeye başlıyor ağzına ne gelirse, canı nasıl isterse. Arkadaşlar kapıyı kapatırken kapıyı da tekmeliyor..

Abisini arıyor ve 2 dk geliyor abiside Abi 31 yaş erkek,ne anlattı bilmiyoruz ikisi birlikte küfür etmeye başlıyorlar.Orhan dışarı gel diyor senle görüşücez diyorlar,sen öldün seni kesicem diyor bugun değilse yarın oldun diyor.Küfür etmeye devam ediyorlar küfür hiç susmuyor..

Hayatımda ilk defa maruz kalıyorum böyle bir duruma çıkmak istiyorum dışarı ama arkadaşlar izin vermiyor,asm kapıları kapalı,sağlık hizmeti duruyor, sıradaki hastam epilepsi hastası ilacını yazamıyorum,bütün asm de hizmet duruyor içerde onlarca hasta kimse göreve devam edemiyor.

“Söyledikleri her söz kulaklarımda”

Tabi Şahıs dışarı çıktığında hemen beyaz kod verdim ben ve 155 i aradım, emniyetin gelmesini bekliyoruz. Dakikalar yıl sanki geçmiyor, söyledikleri her söz kulaklarımda, hala kulaklarımda. Çıkamadım dışarı istedim izin vermediler Onlari dinlerken yüregime biçaklar saplaniyor..

Belki kızlarım olmasa bir delilik etmeyi düşünürdüm ama kızlarım geliyor gözümün önüne, o gün karne günü anneleri izin almadığım için sabah bana kızıyor cünkü ilk karneleri 1.i 1. Sınifta digeri anaokulu,ama yerime bakacak Dr. un sağlık problemi var, gitmem lazım hastalar bekler.

“Şahit var görüntüler var ölüm tehdidi var”

Emniyet kısa sürede ulaşıyor,ama bu 10-15 dk lik kısa süre bana Cehennem azabı. Hemen alıyorlar saldırganları,4-5 ekip geliyor,komiserler ve Yıldırım ilçe Emniyet müdürü. “Tüm Yıldırım İlçe Polis teşkilatına gönülden teşekkürler

İfade veriyoruz,şahit var,görüntü var.. Ölüm tehdidi var kesecez diyorlar,öldürücez !!! bugün değilse yarın öldürücez. Ve gözaltındalar biz ifadelerimizi verip çıkıyoruz ASM den eve geliyorum ailemle paylaşıyorum tabi herkes çok üzülüyor, sadece kızlarım farkında değil, karnelerini gösteriyorlar hediye istiyorlar.

O gece hiç uyumadım tip fakültesini kazandığımı hayal edişlerim,stresten agiz içi aftlarım,kazandığım zamanki mutluluk,Akdeniz univ. Temmuzda hazirlandigimiz finaller mezuniyetim,kurtardığım onlarca hayat. Mesleğimi ve insanı seviyorum,çok seviyorum,yanlış meslek değil diyorum.

“Şahıslar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı”

Uykuya dalmışım sabaha karşı,uyanınca
Hemen mahkeme sonucu araştırıyorum Şahıslar Adli kontrol şartı ile serbestler.!!Peki ölüm tehdidi,onca küfür aileme anneme eşime,Bugün değilse yarın öldürürüz dediler
E Asm de güvenlik yok polis yok nasıl bıraktılar,vazmı geçmiş öldürmekten. Sonra öğreniyorum darp,yaralama yok diye serbest kalmış Şahıslar.

“Keşke darp mı edilseydim?”

Size soruyorum Kanun koyucular,Karar vericiler ; SİZ hiç keşke yaralasalardi beni dediniz mi ? Keşke darp edilseydim ? Ruhumda açılan yarayı görebilecekmisiniz ? Basit tıbbı müdahale ile gideriliyor mu???

Bugün psikiatriye muayene oldum.
Doktorum huzursuz olduğumu belirtip mevcut duruma anksiyete bozukluğu olarak karar verdi. Bu halde hasta bakmamın uygun olmayacağını belirtip 10 gün İşgöremez raporu verildi. Ve anksiyolitik tedavi başlandı. İŞGÖREMEZ !!!

“İş göremez raporumu mahkemeye sunacağım”

Hakim muhakkak ki kanunu uygulamıştır,Takdir yetkisi de mevcut, tabiki birşey diyemem. İtiraz hakkımı kullanırım,işgöremez raporumu mahkemeye sunarım. Şimdi ya ölürüz ya da kalırız, Ama ölüm gelirse sonunda Sorumlu Hukuk sistemi ve Kanun Koyuculardır.

“Hakkımı Helal etmiyorum”

Ve bir soru sormak isterim ; tüm hukuk sistemi üyelerine özellikle Hakim ve Savcilarimiza.
Bir hakim duruşmadayken benzer bir olay yaşansa,disarda bekleyen sonraki duruşmanın ilgili kişileri mahkemede bizi çok bekletiyorlar diye küfürler etmeye başlasa Görevi başında ki hakim’e Hakimin ailesine,özeline sonra tehditler gelse öldün sen öldürücez kesecez dense,erkek ol hakim gel dışarı gel dense.. O şahısların akıbeti ne olurdu. Serbest kalirlarmıydı????? Bu şahıslara ne olacaksa ve bana bunu yapanlara uygulanmıyorsa.
Hakkım helal değildir.

Bizler hayatını insan saglıgını korumaya ve iyileştirmeye yemin etmiş bilim insanlarıyız. Buralara Şiddetle,Tehditle,Birilerinin hakkını yiyerek,önüne geçerek gelmedik. Üstünlügü defalarca kanitlanmiş analitik zekamizla,Alnımızın teri ders masalarına damlarken geldik !!!

“Bizleri kaderimizle baş başa bıraktınız”

Bizleri kaderimizle başbaşa bıraktınız, Hiç bir suçumuz yokken kendine şifa verene şiddet uygalayabilecek canilerin önüne attınız. Aile Sağlığı merkezinde güvenlik yok,polis yok,ve orda Devletin temsilcisi benim,O Sahislar beni tanımıyordu 2.Karsilaşmamizdi hiç bir sorun yoktu.

Onlar Orhan Koyuncu ya değil 16.02.140 nolu aile hekimliği biriminin doktoruna yani Devletin Temsilcisine,yani Devlete küfür etti,tehdit etti hakaret etti öldürmek istedi… Ben çok üzüldüm Peki siz Sayin Kanun koyucular karar vericiler” Devlet” için üzgünmüsünüz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu