Gündem

Botoks Sonrası Ölüm Davasında Sağlık Çalışanlarının Cezası Belli Oldu

İstanbul Beylikdüzü’nde rezidansta bulunan güzellik merkezinde kalçasına botoks yaptırdıktan sonra hayatını kaybeden Kübra Boyraz Solmazgül’ün (38) ölümüyle ilgili davada karar belli oldu. Doktor Öner Ö.”Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak” suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Doktor Öner Ö. ise savunmasında, ‘Ölen kişi Erdal beyin hastasıydı. Ben suçsuzum, beraatimi istiyorum.’ şeklinde konuştu. Büyükçekmece 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Öner Ö. ile taraf avukatları katıldı.

Öner Ö. son savunmasında,Eylemi yapan ben değilim. Tanıklar odada olmadığımı da söylediler. Olaydan 6 ay önce benim doktorluk ruhsatım alınmıştı. Doktor değildim. Mesleki nedenden dolayı değil başka bir nedenden alınmıştı. Doktor sıfatıyla orada bulunmuyordum. Ölen kişi Erdal beyin hastasıydı. Ben suçsuzum, beraatimi istiyorum. Ben odada bile yoktum. İşlemi ben yapmadım. Bir insan olarak şahsa her şeyi yapmaya çalıştım. Hastaneye yönlendirdim. Kendisi kabul etmedi” dedi.

Mahkeme Öner Ö.’nün “Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak” suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

“İddianame”

Büyükçekmece Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kübra Boyraz Solmazgül’ün 9 Temmuz 2020’de kendisini Melih diye tanıştıran şüpheli Ömer Elmalı’dan randevu aldığı, uzmanlık eğitimi ve sertifikası bulunmayan pratisyen hekim Öner Ö. tarafından kalça dolgusu yapıldığı anlatıldı.

19 Eylül’de yeniden Ömer Elmalı’dan randevu alan Kübra Boyraz’ın saat 17.54’te geldiği iş yerinden saat 20.20’de bu kez yarı baygın şekilde çıktığı, burada bacaklarından kucaklanıp gelen araca bindirilerek, iş yerinde çalışan Kadriye A.’nın kolunda evine getirilip, babasına teslim edildiği anlatıldı. Kızının fenalaştığını gören baba Ekrem Solmazgül tarafından önce bir devlet hastanesine oradan da özel bir hastaneye kaldırılan Kübra Boyraz’ın, ertesi gün 20 Eylül 2020’de hayatını kaybettiği kaydedildi.

Şüpheliler Erdal D. ve Öner Ö.’nün tıbben uygun olmayan dolgu maddesini hatalı şekilde Kübra Boyraz’a enjekte etmek suretiyle bilinçli taksir niteliğindeki eylemleri sonucu ölüme sebebiyet verdikleri belirtildi. Şüpheliler doktor Öner Ö. ve Erdal D.’nin ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ ve ‘Sağlık hizmetleri temel kanununa muhalefet’ suçlarından toplam 5 yıldan 12 yıla kadar hapisleri talep edildi. Şüpheli Erdal D.’nin ayrıca doktor olmadığı halde hasta tedavi etmesinden dolayı da 1219 sayılı madde uyarınca 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

Diğer şüpheliler Ömer Elmalı ve Bülent B.’nin ise ‘Sağlık Hizmetleri Temel Kanuna’na muhalefet’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Ayrıca, iddianamede pratisyen hekim Öner Ö.’nün Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu raporuna göre 2009 yılında yine birçok kişiye tıbben uygun olmayan maddeleri estetik amaçlı enjekte etmesi sonucu yaraladığı gerekçesiyle şikayet edildiği bilgisine de yer verildi.  (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat