Bodrum Devlet Hastanesi Doktorsuz Kaldı: Geçinemediler, Tayin İstediler

Bodrum Devlet Hastanesi Doktorsuz Kaldı: Geçinemediler, Tayin İstediler

Muğla Bodrum Devlet Hastanesi yenilenme sonrası dün hizmete açıldı. İlçede ki doktorlar hayat pahalılığı ve yüksek ev fiyatlarını karşılayamadıkları için Bodrum’da görev yapmayı tercih etmiyor. Bu sebepten ötürü Bodrum Devlet Hastanesinde doktor eksikliği yaşanması sonucu sağlık hizmetleri tehlikeye girmeye başladı.

“Sağlık çalışanlarına lojman veya kira desteği verilebilir.”

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, “Hastanenin yatak kapasitesi artırıldı ancak doktor kadrosunda çok bir değişiklik yok. Göğüs cerrahisi, çocuk cerrahisi, göğüs hastalıkları, kardiyoloji ve beyin cerrahisinde tek doktor var. Psikiyatride ise hiç yok. Bu kadroyla turizm sezonunda nüfusu bir milyonu geçen ilçede sağlık hizmeti veremezsiniz. Olay hastaneyi açmakla bitmiyor. Sağlık hizmeti için yeterli sayıda sağlık çalışanı gerekiyor. Son yıllarda yoğun istifalar oldu. Başka yerlere tayin istediler. Çünkü hayat çok pahalı, kiralar 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Sağlık çalışanlarına lojman veya kira desteği verilebilir.” söylemlerinde bulundu.

“Kiralar bir yılda 5-10 kat arttı.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda ilçedeki barınma sorunun kamu lojmanlarıyla çözülebileceğini belirterek, “Sadece sağlık çalışanları için değil bütün kamu görevlilerinin yaşadığı bir barınma sorunu var. Kiralar bir yılda 5-10 kat arttı. Kamu personelinin aldıkları maaşlarla bu kiraları ödemeleri olanaksız. Bunun tek çözümü kamu lojmanları. Kurumlara lojman alanlarının tahsis edilmesi lazım. Ancak hükümetin lojman yapmak gibi bir politikası yok. Hatta var olan lojmanları sattılar.” açıklamalarını yaptı. (Kaynak: Kaynak: Cumhuriyet – Dilan Ayırkan)

Bodrum Devlet Hastanesi Doktorsuz Kaldı: Geçinemediler, Tayin İstediler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir