Sendika

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı: Aşı karşıtlığına kanuni yaptırım getirilmeli

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, Dünya Aşı Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu.

Mengücük, yetkililere seslenerek, aşı karşıtlığı gibi bilimsel verilere dayanmayan davranış ve iddiaları engelleyecek kanuni düzenlemeler ve cezalar getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Aşı karşıtlığı ile bilimden uzak ürünlerin satışı yapılıyor”

Dr. Derya Mengücük, aşı karşıtlığı ile bilimden uzak ürünlerin satışının yapıldığını söyledi.

Mengücük açıklamasında, “Toplumun her kesimini ilgilendiren böylesi önemli bir konuyu siyasi figür haline getirenlerle beraber aşı karşıtlığı üzerinden kazanç elde edenlerin de sayısının oldukça arttığını gözlemliyoruz. Aşı karşıtlığı üzerinden bilimden uzak ürünlerin satışı ile kirli menfaat ağları pazarlanıyor. Bir taraftan da cahilliğin verdiği dayanılmaz hafiflik ile toplum önünde kişisel egolarını şişirme ve rant sağlamanın yollarını zorluyorlar.  Aynı iddiaları sürekli tekrar ederek ispatı mümkün olmayan dayanaksız, asılsız fikirlerle sosyal medya üzerinden reyting sağlamak için insanları yanıltan hazır gündemlere neden oluyorlar.  Peki tüm bu sanal, dayanaksız aşı karşıtı söylemlerin feci sonuçları olabilir mi?  Ne yazık ki “evet” dedi.

“Aşı karşıtlığı yüzünden korunabilecek hastalar hayatını kaybediyor”

Dr. Derya Mengücük, aşı karşıtlığının sonucunun insanların hayatını kaybetmelerine neden olduğunu belirterek, “Yanlış ve yanıltan karşıtlık, yeniden kızamıktan ölen, çocuk felcinden engelli kalan çocuklar, menenjitten uzvu kesilmek zorunda kalan insanlara sebep olabilir. Diyabet, kalp hastalığı nedeniyle viral bir enfeksiyon sonucu zatürre olup yoğun bakıma yatanlar, korunabileceği halde hayatını kaybedenler olabilir. Aşılara karşı söylemler ispatı olmadığı gibi yalan ve yanlış iken olası bu sonuçlar maalesef gerçektir.

Bütün bu sanal yalanları yayanların, rant elde edenlerin, siyasi kazanım peşinde koşanların umurunda değildir bu durum. Ama biz aile hekimleri aile sağlığı çalışanları aşıyı, aşılarla korunmayı, toplum sağlığını çok önemsiyoruz ve önemsemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, yetkililere seslenerek, bir an önce, bilimsel verilere dayanmayan bu tür davranış ve iddiaları engelleyecek kanuni düzenlemeler ve cezalar getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu