Gündem

Birlik Sağlık-Sen Nedir, Ne İş Yapar?

Türkiye’de sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının artışı ve sağlık çalışanları için pandemiyle birlikte ortaya çıkan zorlu çalışma koşulları, son iki yılda sağlık iş kolundaki sendikaların ve bu sendikalara üye olan sağlık çalışanlarının sayısının hızla artmasına neden oldu. Birlik Sağlık-Sen de bu alanda çalışan sendikalardan bir tanesi…

Sağlık Sendikası Nedir?

Sağlık sendikası, sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin kurabileceği ve katılabileceği sendikalardır. Bu tür sendikalara 657’ye tabi bütün sağlık çalışanları, aile hekimleri, kamu dışında istihdam edilen sağlık çalışanları, döner sermaye ile istihdam edilen sağlık çalışanları ve 4924 kapsamındaki sözleşmeli çalışanlar katılabilir.

Sendikalar iş kolları esas alınarak kurulur ve sağlık çalışanlarına yönelik sendikalar, sağlık ve sosyal hizmet iş kolu çerçevesinde kurulur. Geçtiğimiz yıllarda sosyal hizmetlerin büro hizmetleri iş koluna geçirilmesi gündeme gelmiş olsa da sosyal hizmetler, hala sağlık iş kolu çerçevesinde değerlendirilir.

birlik sağlık-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Birlik Sağlık-Sen Nedir?

Genel merkezi İzmir’de bulunan Birlik Sağlık-Sen, 2020’nin Temmuz ayında kurulan bir sağlık ve sosyal hizmetler sendikasıdır. Sendikanın kurucu genel başkanlığını 20 yıllık sendikacılık tecrübesi bulunan Ahmet Doğruyol yapar.

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol’un açıklamalarına göre sendika, sağlık çalışanlarının sendika ihtiyacı doğrultusunda ve “sağlık çalışanlarının hakkını ve hukukunu aramak, korumak ve kollamak” amacıyla kurulmuştur.

Halihazırda 40 şehirde örgütlenmeyi başaran Birlik Sağlık-Sen’in bünyesinde kadın komisyonu, hekim komisyonu, engelli komisyonu ve 112 acil sağlık hizmetleri komisyonu bulunur. İzmir’de aktif şekilde çalışmalarını sürdüren sendika, sağlıkta şiddet konusunun kamuoyunun gündemine taşınması adına yürüttüğü etkili kampanyalarla öne çıkar.

Birlik Sağlık-Sen Ne İş Yapar?

Bütün diğer sendikalar gibi Birlik Sağlık-Sen’in de temel amacı çalışanların sosyal ve ekonomik hakları ile çıkarlarını korumaktır ve savunmaktır. Bu doğrultuda Birlik Sağlık-Sen tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen bazı faaliyetler şunlardır:

 • Sağlık çalışanlarının zam beklentilerine dair basın açıklamaları
 • 3600 ek gösterge gibi sağlık çalışanlarının özlük haklarını etkileyen çalışmalara dair basın açıklamaları
 • İş bırakma eylemleri
 • Memura ek iş yapmanın önünün açılmasıyla ilgili kampanyalar
 • Sağlık çalışanlarına şiddetle ilgili kamuoyunun gündemine gelen vakalarda sorumlu kişilerin ceza almasına yönelik hukuki girişimler

birlik sağlık-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol Kimdir?

1994 yılından beri kamu kurumlarında memuriyet ve idarecilik pozisyonlarında görev alan Ahmet Doğruyol, Birlik Sağlık-Sen’in kurucu genel başkanıdır.

İlk öğrenimini Aydın’ın Kavaklı ilçesine bağlı Bozdoğan Köyü’nde ve orta öğrenimini Aydın’ın Nazilli ilçesinde tamamlayan Doğruyol, Anadolu Üniversitesi işletme ve Atatürk Üniversitesi hemşirelik bölümlerinden mezundur ve ayrıca Beykent Üniversitesi’nde hastane ve sağlık kurumları yöneticiliği alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Aynı zamanda Aydın Bozdoğanlılar derneğinin kurucu başkanı olan ve yaklaşık 20 yıl boyunca sendikalarda şube başkanlığı ve il başkanlığı gibi görevleri icra eden Ahmet Doğruyol, 27 Temmuz 2020 günü çalışma arkadaşlarıyla birlikte Birlik Sağlık-Sen’i kurmuştur ve sendikanın ilk genel kurulunda, genel başkanlık görevine seçilmiştir.

Birlik Sağlık-Sen Üyelik

Birlik Sağlık-Sen üyelik formu, sendikanın resmi internet sitesinden temin edilebilir. PDF formatındaki form önce yazdırılmalı, sonra formun üzerinde yer alan talimatlar doğrultusunda doldurulmalı ve sendikanın genel merkezine teslim edilmelidir. Birlik Sağlık-Sen’in genel merkezi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunur.

Sendikaya online kanallar üzerinden üye olunamamaktadır. Ancak İzmir dışındaki kişiler üyelik formunu il temsilcisine teslim ederek Birlik Sağlık-Sen üyeliğini tamamlayabilir. Birlik Sağlık-Sen’in il temsilcilerine sendikanın internet sitesinden ulaşılabilir.

birlik sağlık-sen nedir, ne i̇ş yapar?

BASK’a Bağlı Diğer Sendikalar

2020 yılının Temmuz ayında kurulan Birlik Sağlık-Sen, 2022 yılının Temmuz ayında Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu’na (BASK) katılır ve BASK çatısı altında Bağımsız Sağlık-Sen ile birlikte iki sağlık ve sosyal hizmetler sendikasından bir tanesi haline gelir.

BASK bünyesindeki diğer sendikalar şöyledir:

 • Anadolu Eğitim Sendikası: Ankara merkezli sendika 2005 yılından beri aktiftir.
 • Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası: 2006’da kurulan sendika, eğitim çalışanlarına hitap eden BASK bünyesindeki bir diğer sendikadır.
 • Bağımsız Enerji Sendikası: 2002 yılında kurulan sendika enerji, sanayi ve madencilik iş kolunda faaliyet gösterir.
 • Bağımsız Tarım Orman ve Çevre Sendikası: 2003 yılında kurulan sendika tarım, orman ve çevre iş kolunda aktif olarak faaliyet gösterir.
 • Bağımsız Büro Sendikası: 2007 yılında kurulan sendika büro iş kolunda çalışan kamu personeline yönelik faaliyet gösterir.
 • Bağımsız Ulaştırma Sendikası: 2007 yılında kurulan sendikaya ulaştırma iş kolunda çalışan kişiler katılabilir.
 • Bağımsız Yapı-İmar Sendikası: 2002 yılında kurulan ve merkezi Ankara’da bulunan sendika, yapı ve imar çalışanlarına hitap eder.
 • Bağımsız Haber Sendikası: 2002 yılında kurulan sendikaya haberleşme ve basın yayın iş kolunda çalışan kamu görevlileri katılabilir.
 • Bağımsız Sağlık-Sen: Ankara merkezli sendika, tıpkı konfederasyon bünyesindeki bir diğer sendika olan Birlik Sağlık-Sen gibi sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda faaliyet gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu