Gündem

İngiliz Hükümeti, Biontech ile Kanser Aşısı Denemeleri İçin Anlaştı

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, hükümetin Biontech ile anlaşma imzaladığı bildirildi. Anlaşmaya göre, 2030 yılına kadar 10 bin hasta üzerinde yeni kanser aşısı denemesi yapılacak.

Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile İngiliz hükümeti arasında yeni kanser aşısı denemeleri için anlaşma imzalandı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, İngiliz hükümetiyle BioNTech’in, 2030’a kadar 10 bin hasta üzerinde yeni kanser aşısı denemeleri için anlaşmaya imza attıkları bildirildi.

“10 bin hastaya kişiselleştirilmiş tedavi sağlanacak”

Açıklama metninde, ocakta imzalanan mutabakat zaptına dayanan bu ortaklığın, kanser hastalarının en son kanser denemelerine ve geliştirilmekte olan tedavilere daha kolay erişim sağlayacaklarına işaret edilerek;

“Hükümet, daha fazla hastanın kişiselleştirilmiş kanser tedavilerinden faydalanabilmesini sağlamak amacıyla Almanya merkezli BioNTech şirketiyle uzun vadeli ortaklık anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, bağışıklık sistemini kanser hücrelerini tanıması ve ortadan kaldırması için uyararak hassas immünoterapilerin kullanımı yoluyla hastaların tedavisine yardımcı olmayı amaçlayan İngiltere merkezli klinik çalışmaları içeriyor. Amaç, 2030’a kadar 10 bin kadar hastanın kişiselleştirilmiş tedavilere erişimini sağlamak.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, kişiselleştirilmiş kanser aşısı denemelerine katılma seçeneği sunulacak kanser hastalarından veri tabanı oluşturulacağı belirtilerek, çalışmanın, erken ve geç evre kanserli hastalara yardımcı olmayı amaçlayacağı, başarılı olması durumunda kanser aşılarının standart tedavinin parçası haline gelebileceği belirtildi.

“BionNTech, İngiltere’de bölgesel merkez kuracak”

BioNTech’in halihazırda İngiltere’de klinik denemeler yürütmeye başladığı kaydedilen açıklamada, hastaların çoğunun 2026’dan itibaren veri tabanına kaydedilmesinin beklendiği ve başka denemelerin de başlatılacağı bildirildi.

Açıklamada, BioNTech’in, araştırmanın gerçekleştirilmesine yardımcı olmak amacıyla, Cambridge şehrinde 70’ten fazla bilim insanının çalışabileceği yeni laboratuvarlar ve İngiltere için yeni bölgesel merkez kurmayı planladığından söz edildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, söz konusu ortaklığın “kanserle mücadelede ileriye doğru atılmış büyük adım” olduğunu ifade etti.

BioNTech’in Üst Yöneticisi (CEO) ve kurucu ortağı Uğur Şahin de şu değerlendirmelerde bulundu: “Çalışmanın başarılı olması halinde bu işbirliği sadece İngiltere’de değil, tüm dünyada kanserli hastaların sonuçlarını iyileştirme potansiyeline sahip.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat