Gündem

Boğazından Bıçaklanan Gence İlk Yardımı Sağlık Meslek Lisesi Mezunu Kasap Saliha Yaptı

Bahçelievler’de inanılmaz olay. Birlikte televizyon izlediği arkadaşı tarafından boğazından bıçaklanan genç, sokağa çıkarak, ‘ölmek istemiyorum kurtarın beni’ diyerek yardım istedi. Yaralı gencin yardımına esnaflık yapan sağlık meslek lisesi mezunu koşarken, arkadaşını bıçaklayan şahıs ise 4. kattan atladı. Olay kameralara yansıdır.

İddiaya göre, Atakan Ateş arkadaşıyla televizyon izlerken,  arkadaşı tarafından henüz bilinmeyen bir nedenle boğazından bıçaklandı. Boğazından kan geldiğini gören Ateş, sokağa inip yardım istedi.

Boğazından Bıçaklandı

Atakan Ateş’i gören esnaf, yardıma koştu. Bu sırada sokakta kasaplık yapan Saliha Arslan, ilk yardım bilgisiyle gencin kanamasına müdahalede bulundu. İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri yaralı genci ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansa alarak hastaneye kaldırdı.

Bıçaklayan zanlı 4. kattan atladı

Atakan Ateş’i bıçaklayan kişi telaşa kapılıp kendini 4. kattan atarak kaçmaya çalıştı. Yere düşen şahıs polislerce yakalandı. Olay videoya yansıdı. Görüntülerde, gencin boğazını tutarak sokağa çıktığı ve bir kadının bez parçasıyla kanamayı durdurmaya çalıştığı ve yaralının ambulansa alınması yer alıyor.

Saliha’dan Hayati Müdahale

Yaralı gence ilk yardımı yapan Saliha Arslan, “Genç bir arkadaşımızın sokakta yardım çığlıklarıyla irkildik. Bir anda boğazını tutmuş şekilde ciddi bir kanaması vardı. ‘Ölmek istemiyorum yardım edin’ diye bağırıyordu. Sokakta insanlardan yardım istiyordu bir anda dükkanıma doğru yöneldiğinde, boğazından bıçakla darbe aldığını gördüm. Hemen tezgahın arkasından çıkıp üzerimdeki önlüğü çıkarıp tampon görevi görmesi için yarasına bastırıp yere yatırdım. İlk yardım müdahalesinde bulundum ambulans gelene kadar.

İddialar şöyle, çocukluk arkadaşı olduğunu ilkokul arkadaşı olduğunu, gezmeye geldiğini ve televizyon izlemeye geldiğini söylüyor. Bir anda arkadaşının bıçağı boğazına vurduğunu ve evden kendini attığını söylüyordu. ‘Abla beni kurtar ölmek istemiyorum’ diyordu sadece. Onunla konuşmaya ve bilincini açık tutmaya çalıştım” dedi.

Sağlık meslek lisesi mezunuyum.

Sağlık meslek lisesi mezunu olan ancak kasaplık yapan Arslan, “Buzla şok tedavisi uygulamaya çalıştım. Çok korkmuştu ve titriyordu. Nabzını kontrol ediyordum. Yaralanan arkadaşın adı Atakan’dı. Ona müdahale ettiğim anda arkadaşının da kendisini dördüncü kattan attığını duydum. İkinci kattaki brandanın üstüne düşmüş ayağından yaralanmış sadece. Sonra polisler geldi diğer arkadaşı aldılar.

Dün akşama kadar öldüğü bilgileri geliyordu ama bu sabah yaşadığını ve başka bir hastaneye sevk edildiğini durumunun iyi olduğunu öğrendim. Ben zaten sağlık meslek lisesi mezunuydum. İlk yapmam gereken şey tampon yapmak, onu sakinleştirmek ve bilincini açık tutmaktı. Ben canlı hayvan kesmiyorum et işliyorum bu ise canlı bir insandı orada soğukkanlı olmam gerekiyordu sadece ona dikkat ettim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu