Gündem

Bebekleri “Ölü” Olarak Raporlanan Aile Hastaneye Dava Açtı

Antalya’da Manavgat’ta yaşayan Raziye ve Ramazan Taşçı‘ya 1 Nisan 2021’de rutin doğum kontrolleri için gittikleri ilçedeki özel hastanede 7 haftalık bebeklerinin anne karnında öldüğü söylenerek rapor verildi.

Bebeğin operasyonla alınması için kurumun talep ettiği parayı bulamadıklarından evlerine dönen Taşçı çifti, doktor olan yakınlarının yönlendirmesiyle ertesi gün Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti.

Yapılan tetkiklerde kalp atışı alınan bebeğin yaşadığı belirlenince sevinen Taşçı çifti, 5 Kasım 2021’de kızları İkranur’u sağlıklı şekilde kucaklarına aldı.

Kızları şu anda 7 aylık olan aile, çocukları için “ölü” raporu düzenleyen özel hastane hakkında Manavgat Tüketici Mahkemesine başvurdu. Manavgat Tüketici Mahkemesinde geçen hafta “kötü hekim uygulaması” olarak tabir edilen “tıbbi malpraktis” davası açıldı, aile 500 bin lira tazminat istedi.

“Kim size öldüğünü söyledi?”

Anne Raziye Taşçı, özel hastanede yapılan tetkik sonrası doktorun bin lira karşılığında bebeği almayı teklif ettiğini ifade etti. Yanlarında masrafları karşılayacak miktarda para olmadığı için ayrıldıklarını anlatan Taşçı, şöyle konuştu:

“Doktor, ‘Siz kendinizi ayarlayın, gelin alalım.’ dedi. Eve gittiğimizde bir doktor arkadaşımıza durumu anlattım. O da bizi Antalya Eğitim ve Araştırmaya yönlendirdi. Ertesi sabah gittik.

Acil servisteki doktor, ‘Bir de ben kontrol edeyim.’ dedi. Kontrol ettiğinde ‘Kim size öldüğünü söyledi? Bebeğin çok az da olsa kalp atışlarını alıyorum. İsterseniz yukarıdaki cihazla bir daha bakalım.’ dedi. Yukarı çıktık. Gayet güzel bir şekilde bebeğimin kalbi gümbür gümbür atıyordu.”

Manavgat’taki hastanede bebeğini aldırmış olması durumunda çocuğunun bugün hayatta olmayacağını anlatan Taşçı, “Eğer ki çocuğumu aldırmış olsaydık bugün çocuğumla aynı dönemde doğan diğer çocukları gördüğümde ‘Acaba yaşasaydı böyle mi olacaktı’ diye üzülecektim. Araştırmasını yapmasaydım çocuğumun yaşadığını hiçbir zaman bilemeyecektim.” ifadelerini kullandı.

“Özel hastanede çocuğumun anne karnında öldüğü söylendiğinde adeta başımdan aşağı kaynar sular döküldü”

Baba Ramazan Taşçı da Manavgat’taki özel hastanede çocuğunun anne karnında öldüğü söylendiğinde adeta başından aşağı kaynar sular döküldüğünü dile getirdi.

Çocuğunun yaşadığını haberini alınca tarif edilemez duygular hissettiğini kaydeden Taşçı, “Şu anda kızımızı sağlıkla kucağımıza aldık. Herkesin bu duyguyu tatmasını istiyorum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat