Gündem

Bakanlık Yeni Uygulamayı Başlatmıştı: İlk Sonuçlar Nasıl?

Sağlık Bakanlığının başlattığı Onaylı Randevu Sistemi ile randevuya gelme oranı yüzde 92’ye yükseldi. Söz konusu uygulama sayesinde günlük ortalama 50 bin yeni randevu kapasitesi açıldı.

Sağlık Bakanlığının başlattığı Onaylı Randevu Sistemi ile randevuya gelme oranı yüzde 92’ye çıktı. Onay vermeyenlerin randevusunun otomatik olarak iptal edilmesiyle günlük ortalama 50 bin yeni randevu kapasitesi açıldı.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınan randevuların büyük kısmı vatandaşların randevuya gelmemesi veya son dakika iptalleri nedeniyle boşa gidiyordu. Bu durum Sağlık Bakanlığı hastanelerinin kapasitelerinin yaklaşık olarak yüzde 30’unun kullanılamamasına yol açıyordu. Bakanlık, alınıp gelinmeyen randevuların önüne geçebilmek, randevuları etkin şekilde yönetebilmek ve kaynakları daha verimli kullanabilmek amacıyla yaklaşık bir ay önce MHRS’de “Onaylı Randevu Sistemi”ni hayata geçirdi.

Randevuya sadakati yüzde 87’den yüzde 92’ye yükseldi

Onaylı randevu dönemi öncesinde vatandaşların randevuya sadakati yüzde 87’den yüzde 92’ye yükseldi. Böylece, randevusuna geleceğini beyan etmeyenlerin randevusunun bir gün önce saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilmesiyle günlük ortalama 50 bin yeni randevu kapasitesi açıldı.

Bu durumda vatandaşlar iptal edilen randevulardan kendilerine uygun saati seçerek muayene olmaya başladı. Sistem öncesinde talep bırakılan vatandaşlara ortalama 7 gün içerisinde randevu verilebilirken bu oran da 3 güne düştü. Böylelikle randevuların iptal edilmesinin ardından kalan boş kapasite hizmet bekleyen hastalar için değerlendirildi.

Sistem nasıl işliyor?

Randevu tarihinden bir gün önce, saat 20.00’ye kadar kişilerin randevularına onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekiyor. Onaylamayan kişilerin randevuları iptal ediliyor. Randevusunu onayladığı hâlde gitmeyen kişilerin aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanıyor ancak bu kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabiliyor. (Kaynak: Sabah – Burcu Şen)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat