Gündem

Bakanlık Soruşturma Açtı: İki Sağlık Merkezinde Faaliyetler Durduruldu

Bakanlık tarafından İstanbul ve İzmir’de bulunan iki sağlık merkezine yapılan denetimde mide botoksu uygulanırken kullanılan ilgili ürünün bu işlemde kullanılmasının endikasyon dışı olduğu belirlendi. Denetim neticesinde her iki sağlık kuruluşunda faaliyetler durduruldu.

Sağlık Bakanı Koca, twitter hesabından Bakanlığın duyurusunu paylaştı.

Yapılan duyuruda, bahsi geçen iki merkezde obezite tedavisi olmak amacıyla mide botoksu yaptıran hastaların yan etki nedeniyle farklı hastanelere başvurduğu bildirildi.

Pek çok hastada yan etkiye rastlanması üzerine İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Sağlık Müdürlüğü yetkilileri mide botoksu uygulanan merkezlerin acil denetime tabi tutulduğu aktarılarak, tedavinin uygulandığı İstanbul’da faaliyet gösteren Özel GSM Gisbir Sağlık Merkezi Hastanesi ile İzmir’de faaliyette olan Özel Batı Anadolu Tıp Merkezinde tedavide kullanılan ürünlere el konarak incelemelerin başlatıldığı aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, ilgili ürüne ait serinin ithalat onaylı olduğu ancak mide botoksu işleminde kullanılmasının endikasyon dışı olarak değerlendirildiği bildirilmiştir.
Her iki sağlık kuruluşunun ilgili birimlerinin faaliyeti askıya alınmış ve ilgililer hakkında soruşturma başlatılmıştır. Konu Bakanlığımız tarafından titizlikle takip edilmektedir. Etkilenen hastalarımıza gerekli tedaviler uygulanmış olup takipleri yapılmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat