Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Kredi ve Kredi Kartına İlişkin Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV canlı yayınında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in konuğu oldu ve ekonomiye dair soruları yanıtladı. Şimşek, ekonomiye ilişkin önemli mesajlar vererek, kredi kartı, konut kredisi ve KKM uygulaması hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bakan Mehmet Şimşek; “Birinci konutu kredilendirme konusunda değişikliğe gitmeyeceğiz ancak ikinci, üçüncü konut veya tatil yerlerindeki yerlere ilişkin vatandaşın imkanı varsa alır ama krediyle desteklemeyeceğız. Krediyi bu alanda ciddi bir şekilde sınırlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Şimşek, kredi kartı ve kredi düzenlemelerine ilişkin şu açıklamayı kaydetti; “1 Eylül itibariyle, yıllık kredi kartı üzerinden kredi hacmi yüzde 140 civarında artmıştı. Enflasyonun iki katından fazla. Bu kadar yüksek seyreden bir kredi hacmiyle siz enflasyonu ve cari açığı kontrol altına alamazsınız. Miktarsal sıkılaştırma denilen bir konsept var. Orada ilk adımı attık. KKM’de karşılık yoktu, karşılık getirdik. Daha önemli konular var. Taşıt kredilerinde biz, çok net bir şekilde sınırlayıcı bir perspektife sahibiz. Birinci konutu kredilendirme konusunda değişikliğe gitmeyeceğiz ancak ikinci, üçüncü konut veya tatil yerlerindeki yerlere ilişkin vatandaşın imkanı varsa alır ama krediyle desteklemeyeceğız. Krediyi bu alanda ciddi bir şekilde sınırlayacağız.” (Kaynak: NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu