Gündem

Bakan Koca, Olası Salgın İhtimaline Dair Açıklama Yaptı

6 Ocak Pazartesi günü meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerin ardından 20 Şubat’ta Hatay’da 6.4 ve 5.8 şiddetinde ard arda iki deprem yaşandı. Şiddetli depremler Hatay’da çok sayıda binanın birer moloz yığınına dönüşmesine neden oldu, binlerce vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

Yaşadıkları şehri terk etmek istemeyen halk çadır kentlerde kalmaya başlarken, zarara gören su ve elektrik altyapısını için bakım, onarım çalışmalar başlatıldı. Tuvalet ihtiyacı için kentlerin belirli bölgelerine mobil tuvaletler yerleştirilirken sağlıklı olmadığı tespit edilen içme suları için uzmanlar bu suların kullanılmamasını önerdi.

Bölgede oluşabilecek salgın hastalıklara karşı tedbir almak amacıyla Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan sahra hastanesine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne ait saha araştırma aracı ve mobil laboratuvar yerleştirildi.

Analiz yapabilmek amacıyla içme suyunun bulunduğu alandan alınan birçok su numunesi saha araştırma aracında 18 ila 24 saat süresince test edilip ilgili birimlere bildiriliyor.

Bölgede aktif olarak çalışan sağlık kuruluşları ve sahra hastanelerinden gelen su numuneleri ise ishal rahatsızlıklarının solunum yolu etkenlerinin herhangi bir tehlikeye yol açmadığı yönünde 1,5 saatte moleküler teşhis koyuyor.

Bakan Koca: “Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede.”

Sağlık Bakanı Koca deprem bölgesindeki sağlık hizmetleriyle alakalı sosyal medya paylaşımında “Halk Sağlığı ekiplerimiz Hatay’da çeşitli bölgelerden barsak enfeksiyonuna karşı numuneler alarak mobil laboratuvarda inceliyor. İleri düzey moleküler testlerle şehirde herhangi bir salgın hastalık olup olmadığı takip ediliyor. Olası salgınlara anında ve yerinde müdahale devrede.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat