GündemSon Dakika

Bakan Koca’dan İşitme Tarama Testleri Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocukların işitme kaybını erken dönemde belirlemek amacıyla ulusal işitme tarama programları yürüttüklerini ifade ederek; “Bu kapsamda yeni doğan tüm bebeklere ve ilkokul 1. sınıfa giden çocuklarımıza işitme tarama testleri yapıyoruz.” dedi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı videolu paylaşımda, işitme tarama testleri hakkındaki verilere yer vererek, Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon 100 bine yakın doğum gerçekleştiğini ve her 1000 bebekten 2-3’ünün işitme kaybı ile dünyaya geldiğini belirtti.

Çocukluk çağında geçirilen hastalıklar, kulak enfeksiyonları, kazalar ve kullanılan bazı ilaçlardan dolayı bu oranın geçici işitme kayıplarıyla birlikte yüzde 6’ya kadar çıktığını söyleyen Koca, şu açıklamayı yaptı; “İşitme kaybını erken dönemde belirlemek için ulusal işitme tarama programları yürütüyoruz. Bu kapsamda yeni doğan tüm bebeklere ve ilkokul 1. sınıfa giden çocuklarımıza işitme tarama testleri yapıyoruz. Tarama kapsamında bebek ve çocuklarımızın tümüne ulaşmayı hedefliyor, her yıl yaklaşık 2 milyon civarı tarama testi yapıyoruz. Ortalama yılda, 2 bin 500-2 bin 800 yeni doğan bebeğimize işitme kaybı tanısı koyuyoruz.”

Tarama testlerinde şüpheli tespit edilen bebeklerin referans merkezi denilen ileri tanı ve tedavi merkezlerine sevk edildiğini kaydeden Koca; “İlkokul 1. sınıfa giden çocuklarımıza, belirlenen protokoller çerçevesinde, işitme taraması konusunda eğitimli sağlık personeli tarafından okullarda işitme taraması gerçekleştiriyor, sorun saptanan çocuklarımızı kulak burun boğaz uzmanlarımıza yönlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“çocukların yeni doğduğu dönemde ve okul çağında işitme taramalarından geçmesi önemli”

DSÖ işitme kaybına sebebiyet veren faktörlerin yüzde 50′sinin önlenebilir olduğunu bildirdiğini aktaran Bakan Koca; “Engellilikten korumak amacıyla yapılan sağlık taramaları erken tanı ve tedavi için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Bu nedenle, çocukların yeni doğduğu dönemde ve okul çağında işitme taramalarından geçmesi son derece önemli” şeklinde konuştu.

Bakanlığın önceliğinin işitme kayıplarını erken dönemde saptayıp tedavi ve rehabilitasyonunu sağlamak olduğuna değinen Koca, açıklamalarını şu ifadelerle noktaladı; Ülkemizde şu an itibarıyla kayıtlı 179 bin 867 işitme engelli kişi bulunuyor. Amacımız ‘erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon’ anlayışı ile çocuklarımızın yaş ve zekaca yaşıtları olan sağlıklı çocuklarla eşit koşullarda yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak ve sağlıklı bir nesil oluşturabilmektir. 18-24 Eylül Uluslararası İşitme Engelliler Haftası’ndayız . İşitme engelli çocuklarımız ve yetişkinler için daha da duyarlı olalım. Ve bununla birlikte, engeli olmayan kişilerdeki işitme kayıplarının artma eğiliminde olduğunu unutmadan, tedaviye başvuralım.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu