Gündem

Bakan Koca, Kabine Sonrası Gazetecilerin Sorularını Cevapladı

Bakan Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde az bulunan 950 ilacın, şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde normale döneceğini bekliyoruz.” ifadesinde bulundu.

“SMA Bilim Kurulunun ne zaman toplanacağına” dair sorulan soruya ilişkin Koca, kurulu ocak ayı içerisinde toplamayı planladıklarını belirtti.

Kurulda masaya yatırılması planlanan ana gündem maddesinin tedavide kullanılan ilaçlara ilişkin son gelişmeler olacağını kaydeden Koca, “Kurulda, ülkemizde henüz kullanılmayan ilaç ve tedavilerle bunların hangi hasta guruplarında kullanılabileceğine karar verilebilir. Bilim Kurulumuzun bu konuda alacağı kararı da kamuoyu ile paylaşacağız.” sözlerini kullandı.

– “Tedarik sorunlarını değerlendirdik”

“Piyasada bulunamayan ilaçlarla” ilgili gelen bir soruya cevap olarak Bakan Koca, bu konu hakkında geçtiğimiz hafta önemli adımlar attıklarını ifade ederek, şu sözleri kullandı:

“İlaçlar için kur güncellemesi yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıca piyasada yeterli miktarda ilaç bulunana kadar bir süreliğine ilaçların ihracatını durdurduk. Bunun dışında sektörün tüm paydaşlarını topladık ve sorunu ele aldık. Tedarik sorunlarını değerlendirdik. Attığımız bu adımların öncesinde 950’ye yakın ilacın piyasada olmadığını veya çok az olduğunu belirlemiştik. Piyasada bulunan 7 bin kalem ilaç içinde az bulunan 950 ilacın, şu an 154’e kadar düştüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde normale döneceğini bekliyoruz.

Antibiyotiklerle ilgili de genel bir talep artışı var. Mevsim kaynaklı hastalıkların artışı öngörülerek geçen yıla göre bazı antibiyotik çeşitlerinin üretiminde yüzde 29’luk bir artış gerçekleşti. Antibiyotik talebi ise bu oranın üzerinde gerçekleşti. Ancak önümüzdeki 3-4 hafta içinde üretimde daha önemli oranda artış olacak ve sıkıntının azaldığını hep birlikte göreceğiz.”

– “15 hastadan biri Kovid”

Bakan Koca, Kovid-19 belirtisi gösteren vatandaşların sayısı konusunda ise “Üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle müracaat eden hastaların yüzde 6,2’si yani yaklaşık 15 hastadan biri Kovid. Hastalıkların yaygınlığını sıralamak gerekirse, ağırlıklı olarak influenza yani grip, RSV, Rhinovirus ve son olarak Kovid şeklinde.” açıklamasında bulundu. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat