Gündem

Bakan Koca Duyurdu: Depremzede Çocuklar İçin Ruh Sağlığı Destek Sistemi

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla pek çok vatandaşın yanı sıra geleceğimizin aydınları olan çocukların psikolojisi olumsuz anlamda etkilendi. Yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek adına “DEPREMZEDE ÇOCUKLAR İÇİN RUH SAĞLIĞI DESTEK SİSTEMİ” olarak tasarlanan uygulamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı aracılığıyla tanıttı.

Uygulamanın sunduğu hizmetleri aktaran Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“DEPREMZEDE ÇOCUKLAR İÇİN RUH SAĞLIĞI DESTEK SİSTEMİ Mobil telefonlara uygulama olarak indirilebilen “Özel Çocuklar Destek Sistemi” uygulamamızla depremzede çocuklarımıza, gençliğe yeni adım atan arkadaşlarımıza ruh sağlığı destek hizmeti sunuyoruz. Uygulama 14 Şubattan beri aktif.

Uygulamada 7/24 görevli operatörler, gönüllü Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı uzmanlarına randevu oluşturmakta ve randevu saatinde görüntülü görüşme sağlanmaktadır. Kurulan sistemle depremzede çocuklarımızın aynı hekimden uzun süreli destek alması mümkün.

Ayrıca, sahadaki Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı uzmanı hekimlerimiz gerekli durumlarda yüz yüze görüşme yapmakta, ilaç ihtiyaçları Bakanlığımızın saha ekiplerince karşılanmaktadır.

Sistemde, çocuk ve gençlerimizi dinlemeye hazır 254 gönüllü hekimimiz var. Sayıları artacak. Acıların derinleşmesine izin vermeden yapılacakları yapmalıyız. Depremzede çocuklarımızın yakınları, gençler… Uygulamayı indirip operatörden randevu alın. Bu hepimize iyi gelecek.”

UYGULAMA ERİŞİM LİNKLERİ:

Apple store: apps.apple.com/app/id15067418

Google play: play.google.com/store/apps/det

PDF yardım linki: shgmnadirdb.saglik.gov.tr/Eklenti/45095/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat