Gündem

Bakan Koca Açıkladı! Toplu Taşımada Maske Zorunluluğu Kalktı mı?

Son dakika gelişme, toplu taşımada maske yasağıyla ilgiliydi. 9 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından halka açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğuna ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte transit geçişlerde maske takma zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmadığı sorusunun yanıtı ve Bakan Koca’nın yorumları…

 

Toplu taşımada maske zorunluluğu kalktı mı? Sorunun ele alınması gerekiyor. 2020 yılından bu yana tüm hızıyla devam eden ve o zamandan beri azalmakta olan koronavirüs pandemisinin görülme sıklığı. 9 Mayıs’ta Beştepe’de yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından açık alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığı açıklandı. Fahrettin Koca, toplu ulaşımda maske takma zorunluluğuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından, “Toplu ulaşımda maske zorunluluğu kalktı mı? Metro, Marmaray, metrobüs ve otobüslerde maske takma zorunluluğu bitti mi?” sorular sordu. İşte Bakan Koca’nın ve konuyla ilgili bilgi almak isteyenlerin yaptığı açıklamalar…

 

Toplu Taşımalarda Maske Yükümlülüğü Kalktı mı?

 

Toplu ulaşımda maske takma zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmadığına ilişkin detaylar yakından takip ediliyor. Sağlık kurumlarının yanı sıra toplu taşıma araçlarının yanı sıra halka açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili acil açıklama yaptı.

 

maske zorunluluğu kalktı mı?
maske zorunluluğu kalktı mı?

 

Günlük Vaka Sayısı Açıklandı

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Günlük Koronavirüs Tablosuna göre; Son 24 saatte 118.822 kişiye Kovid-19 testi yapıldı 905 kişi hastalığa pozitif çıktı 5 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 1019 oldu.

 

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı 147 milyon 678 bin 580 doz arttı.

 

Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak, en az iki doz aşı yaptıran 18 yaş ve üzeri nüfus oranının en yüksek olduğu 10 il oldu.

 

En az iki doz aşı yaptıran aşıların yüzdesinin en düşük olduğu iller ise şu sırayla belirlendi: Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Vaka sayısı 905. Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı binin altına düştü. Ölüm sayımız 5, vaka sayısı ise 5’e çıktı. 3 gün üst üste binin altında kalan toplu taşıma araçlarında da maske kullanımı zorunlu değil. O da düşüncelerini paylaştı.”

 

Toplu Taşımalarda Maske Gereksinimi Zorunlu mu?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Vaka sayısı 905. Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı binin altına düştü. Vefat sayımız ise 5. Vaka sayısı 3 gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil, serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle.” dedi.

Metro, otobüsler, Marmaray ve metrobüsler de maske takma zorunluluğunun yerine getirilmesi halinde resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu