Gündem

Bakan Işıkhan’dan Son Dakika Memur Zammı Açıklaması

Milyonlarca memur ve memur emeklilerinin ve ailelerinin merakla beklediği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında maaş zammıyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan “Yarın süreci sonuçlandıracağız. Takdir Hakem Heyetinin olacak. Kamu görevlilerini ve memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmelerinde gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun yarın gerçekleştireceği 5. ve son toplantıya çevrildi. Memur ve memur emeklisi yarın son olarak gerçekleşecek toplantının sonucunu merakla beklerken, Bakan Işıkhan’dan son dakika açıklaması geldi.

Bakan Vedat Işıkhan, Hakem Kurulu’nun son toplantısını işaret ederek; “Yarın süreci sonuçlandıracağız. Takdir Hakem Heyetinin olacak. Kamu görevlilerini ve memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti hükümetlerinin bu zamana kadar hiçbir kamu görevlisini, çalışanı, işçiyi, emekliyi enflasyona ezdirmediğini, bundan sonra da ezdirmeyeceğini ifade eden Bakan Işıkhan, “Hakem Heyetinin vereceği karar nihai karardır. Hizmet kollarında ve uzlaştığımız 341 maddede kamu çalışanlarımıza önemli haklar sağladık. Bundan sonra da tüm çalışanlarımızı enflasyona karşı koruma anlayışımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Hakem Kurulu’nda yer alan isimler;

Sayıştay Başkanı Metin Yener’in başkanlığındaki kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal’dan oluşuyor.

Memur zammında en önemli unsur enflasyon. Hakem Kurulu’nun vereceği karar sonrası, ocak ayında enflasyon farkı da eklenerek zamlar hesaplanacak. Ocak ayında hükümetin önerdiği yüzde 15’lik zam teklifine enflasyon farkının eklenmesiyle bu rakam yüzde 40’lara kadar yükselecek. Enflasyon beklentilerine göre, memur maaş zammının 2024 yılının Ocak ayında en kötü senaryo baz alınarak yüzde 44,42 seviyesinde olması tahmin ediliyor. Bakan Vedat Işıkhan’ın açıklaması da bu oranı destekler durumda. Hükümetin son teklifini açıklayan Bakan Vedat Işıkhan, “2024’ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 10, 2025 ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum. Böylece 2024 ocak ayında yüzde 43’ü bulan artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci döneminde kümülatif artış yüzde 57’yi bulmaktadır.” şeklinde konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu